Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: O yasaklar kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, normalleşme kapsamında alınan yeni kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: O yasaklar kaldırıldı

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 3 ay sonra ilk kez yüz yüze toplandı. Kabine Toplantısı, 3 saat sürdü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz toplantımız az önce sona erdi. Normalleşme adımlarının çok yönlü değerlendirmesini yaptık. Ülkemizin tek başına salgını yenmesi yetmiyor. Dünyanın tamamının da bu salgını yenmesi gerekiyor. Salgın sürecinde hizmete açtığımız hastanelerin yatak ve yoğun bakım üniteleri birçok hastaneyle yarışacak düzeydedir. Genel Sağlık Sigortası sistemimiz dünyaya örnek olmuştur. Sayıları 1 milyon 100 bini bulan sağlık ordumuzla 83 milyon vatandaşımızın hizmetindeyiz.

Elbette zaman zaman istemediğimiz görüntülere şahit oluyoruz. Ancak kurallara riayetin genel olduğu kanaatindeyim. Türkiye her mücadeleyi yürütecek gereken her şeyi yapacaktır. Milletimden hem yeni dönemin kurallarına uyarak hem işine gücüne sıkı sıkıya sarılarak bu sürece destek vermesini istiyorum. 2023 hedeflerine ulaşmamıza en yakın dönemdeyiz. Bizlere bugünlere kadar nice başarılar lütfeden Rabbimizin önümüzdeki aydınlık günlere de kavuşturacağına inanıyorum.

Hekimlerimizin Kovid-19 tedavisinde kullandığı Favipiravir isimli ilacı TÜBİTAK'taki bilim insanlarımız kendi sentezimizle üretmeyi başardı

NORMALLEŞME SÜRECİNDE ALINAN YENİ KARARLAR;

Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saatleri 22.00'den 24'e uzatıldı.

1 Temmuz'dan itibaren tiyatro ve sinemalar faaliyete geçecek

65 yaş üstü haftanın her günü 10.00-20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek

18 yaş altı vatandaşlar anne ve babasıyla dışarı çıkabilecek.

Nikah salonları 15 Haziran, düğün salonları ise 1 Temmuz'da açılacak.

"ÇALIŞMA HAYATINDA NORMALLEŞMEYİ TEŞVİK EDECEK BİR MEKANİZMA KURACAĞIZ"

Çalışma hayatında normalleşmeyi teşvik edecek bir mekanizma kuracağız. Salgın öncesinden daha iyi istihdam rakamlarına ulaşmak için gayret sarf edeceğiz. Çalışanlarımız emeklilikte daha rahat edecek. Türkiye'nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklik sistemini 2022'de yürürlüğe sokacağız.

25 yaşın altındaki gençlerin istihdamını destekleyerek beceri ve deneyim kazanmalarını temin edeceğiz.

Çalışanlarını, kısa çalışmaya geçiren veya ücretsiz izne ayıran işverenlerimize normalleşme desteği vereceğiz.

Üretim, ticaret ve lojistik avantajlarımızla salgın sonrasında dünya ekonomisindeki yerimizi daha da güçlendireceğiz."

Türkiye, döviz kuru gelişmeleri bakımından diğer ülkelere kıyasla şu anda iyi bir durumdadır

Amacımız 2020'de yüzde 8,5 olarak belirlenen enflasyonu kademe kademe düşürerek 2021'de yüzde 6'ya, 2022'de yüzde 5'in altına indirmektir.

LİBYA VE İDLİB AÇIKLAMASI

Türkiye, 40 yıla yaklaşan bölücü terörle mücadelesinde tarihinin adeta altın çağını yaşıyor.

İdlib'in tekrar bir çatışma ortamına dönüşmesine göz yummayacağız.

Daha bir yıl öncesine kadar Libyalı kardeşlerimize ömür biçenler kaçacak delik arıyorlar. Libya'da daha fazla kan ve gözyaşı görmek istemiyoruz, huzur ortamına kavuşmaları için çalışıyoruz.

Darbecilerin, emperyalistlerin yanında değil Libyalı kardeşlerimizin yanında yer alacağız.

İnşallah Türkiye, bölgedeki kardeşlerimizin de desteği ile terör belasını çok yakında gündeminden tamamen çıkartacaktır.

Önümüzdeki dönemde hem içerdeki hem de dışardaki darbe heveslilerini, terör örgütü sevicilerini hüsrana uğratmaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER