Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İtalya Başbakanı Mario Draghi ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya gelen İtalya Başbakanı Mario Draghi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, şunları söyledi:

"Değerli dostum Draghi ve heyetini misafir etmekten mutluluk duyuyorum. Geçen ay Toskana'daki helikopter kazası sonrası gösterilen işbirliği için teşekkür ediyorum. NATO müttefikimiz İtalya'yla toplantımızı icra ettik. Bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunduk. 9 anlaşma imzaladık. İlişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ticaret hacmimiz rekorla 23 milyar doların üzerine çıktı. Mevcut rakamlar 25 milyar eşiğini aşacağımızı gösteriyor. Şirketlerimizi yatırımları artırma yönünde teşvik etmeye devam edeceğiz. Gündemimizde terörle mücadelede işbirliği önemli yer tutuyor. Beklentilerimizi paylaştım.

Yasa dışı göçle mücadele konusunu ele aldık. İşbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. Esas olan Türkiye'nin üyelik perspektifini güçlendirilmesidir. Zirve vesilesiyle Ukrayna meselesini ele aldık. Müzakere sürecine dönülmesi ve tahıl ihracatı konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Libya ve bölgesel meseleler konusunda görüş alışverişinde bulunduk."

"Türkiye ile birlikte çalışmak istiyoruz" diyen İtalya Başbakanı Mario Draghi ise şöyle konuştu:

"Karşımızda büyük sınamalar var. Türkiye'nin tahıl ambargosunun kaldırılması çabası takdire şayan. Guterres, BM'nin üzerinde çalıştığı plandan söz etti. Türkiye burada merkezi konumda. 2021 yılındaki yükselmeden bahsettik. 2022'nin ilk yarısında da önemli artış var. Sonbahardaki toplantımız ilerleme noktasında ileri götürecek. İstanbul Sözleşmesi'ne girmek yolunda Sayın Erdoğan'a telkin ve teşvikte bulundum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER