Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar: 'Bu ülkenin hekimlerine hem vefa borcu hem ihtiyacı vardır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki 14 Mart Tıp Bayramı programında açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar: 'Bu ülkenin hekimlerine hem vefa borcu hem ihtiyacı vardır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğine katılıyor.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Salgında gece gündüz gayret gösteren hekimlerimiz ile sağlık çalışanlarımızın tamamına şükranlarımı sunuyorum. 

Ülkemizde hekim, doktor, tabip temalı binlerce türkü, deyim vardır. Devrinin en büyük fatihi olan Kanuni Sultan Süleyman'ın, dünyadaki en büyük mutluluğu bir nefes sıhhat olarak tarif etmesi boşuna değildir. Dünya Sağlık Örgütü ise sağlık kavramını, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali olarak tanımlıyor. Bu aynı zamanda sağlık hizmetlerini dünyanın en büyük sektörlerinden biri haline de getirmiştir. Ülkemizi küresel sağlık sistemi içinde mümkün olan en iyi yere getirmek istiyoruz. 

Batı dillerindeki doktor kavramı fiziksel unsurlara dayalı hatalıklarla ilgilenen kişinin uzmanlığıyla sınırlıdır. Bizde hekimlik mesleği, hikmet dediğimiz en üst seviye bilginin içinde değerlendiriliyor. Böyle olduğu için de Batı toplumlarında hekimler ile dini değerlerin temsilcileri çatışma halindeyken bizde hizmetlerini beraberce yürütmüşlerdir. Tıp alimlerinin dini konuda söz sahibi olmalarında da bu hakikat yatıyor. Tıp kelimesinin günümüzde yaşıyor olması da önemlidir. 

Sizler herhangi bir uğraşın değil, bilginin en üst derecesi içinde görülen ulvi mesleğin mensuplarısınız. Hekimlikteki hatanın bedeli doğrudan insan hayatı olabilmektedir. Ülkemizin dört bir yanında erdemli hekimlerimizin insanı ve insana hizmet etmeyi her şeyin üzerinde tutan hikayelerine rastlamak mümkündür. Ben bu vesileyle ebediyete uğurladığımız tüm hekimlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun inşallah.

Rabbim tüm hekimlerimizden razı olsun, yokluklarını göstermesin. Bu ülkenin hekimlerine hem vefa borcu hem ihtiyacı vardır. Bu milletin en kalburüstü evlatları tıp fakültelerinde yetişmekte çoğunlukla da kamuda yer almaktadır. Biz 19 şehir hastanesi ile dünya ile rekabet eder durumdayız. Daha devamı gelecek. İstiyoruz ki adeta dünya hastalarını ülkemize göndersin, burada şifa bulsunlar. Türkiye'nin imkanları ihtiyacı olanı yetiştirmeye yettiği gibi ülkemiz küresel sağlık merkezi olma yolunda da ilerlemektedir. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER