Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Berat Albayrak açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu. Erdoğan, CHP'nin 'Berat Albayrak' ve 'döviz rezervi' açıklamalarına yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Berat Albayrak açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir'de Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti İzmir 7. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. buradan Hakkari ve Nevşehir il kongrelerine canlı bağlantı kurdu. 

CHP'ye Berat Albayrak'la ilgili açıklamalar üzerinden sert tepki gösteren Erdoğan, "Son zamanlarda CHP ve şürekası, Berat Albayrak'ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan kampanya yürütüyor. Ülkenin ve milletin hayrına en küçük bir sözlerine  ve duruşlarına şahit olmadığımız CHP yöneticilerinin hezeyanları ile uğraşmayı zül addettiğimiz için önce görmezden geldik, ancak bu iş artık, bir insan olarak sahip olduğumuz temel haklara ve özgürlüklere de özellikle de ailemize saldırı boyutuna varınca, ağızlarını payını vermek de üzerimize vacip oldu" dedi.

Erdoğan, "Şu anda Merkez Bankası'nın döviz rezervi sıfırlandı diyorlar. Sıfırın altına düştü dediler. 27.5 milyar dolar döviz rezervi vardı göreve geldiğimizde. Şimdi 95 milyar dolar var. Başbakanlık döneminde bu döviz rezervi 2013, 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95'e indik. Biz yeniden 132'ye de çıkarız, 200'e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz. Bizim akıl hocalarımız Batı değil, CHP'nin akıl hocaları orada. Bizim akıl hocalarımız kendi içimizde. Birbirimizle dayanışma halindeyiz. Bu adımları da böyle attık. Şu anda 95 milyar dolar döviz rezervimiz var" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

2023'le ilgili bir başka müjdeyi bugün aldığımızı görüyorum. Sevgili İzmirliler, Hakkarililer, Nevşehirliler, AK Parti il teşkilatlarımızın değerli mensuplar, değerli dava ve yol arkadaşlarım sizler en kalbi duygularımla selamlıyorum. 

Kirli zihniyet birliğimize kardeşliğimize saldırmayı sürdürüyor. Hakkari terörün acısını en çok çeken illerimizden biridir. İzmir'de terör saldırıları sebebiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizden göç edip gelen vatandaşlarımız yaşıyor. Dünyanın hiçbir yerinde terörü savunan, onların siyasi uzantılarını destekleyen aydınlar, STK'lar, siyasi partiler göremezsiniz. Ülkemizde maalesef böyle kirli bir zihniyet hep olagelimiştir, bugün de vardır. Buradan sesleniyorum. Ey CHP, ey Kılıçdaroğlu, Diyarbakır annelerinin semtine hiç uğradın mı? Diyarbakır'daki anneleri hiç ziyaret ettin mi? Orada neler oluyor, haberin var mı? Onurlu bir duruş sergileyerek terör örgütünü kınamak yerine devleti suçlayan bu kirli zihniyetin, her masumun katlinde vebalı bulunuyor, senin de vebalin var. 

Ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum. Biz Cudi'de varız, biz Gabar'da varız, biz Tendürek'te varız, biz Bestler Deresi'nde varız, nerede, hangi inde terörist varsa, o inde biz de varız. On binlerle anılan teröristler şimdi yüzlerle anılıyor. Milletime sesleniyorum; sizleri bu kutlu saflarda görmek istiyoruz. Sizler elinde silahla dolaşan bir gençlik değil, bilgisayarıyla dolaşan bir gençliksiniz. Sizler kitapların arasında geleceği hazırlayan bir gençliksiniz. Aynı şekilde, hanım kardeşlerimi de böyle görüyorum, tebrik ediyorum. 

CHP'YE BERAT ALBAYRAK TEPKİSİ

Son zamanlarda CHP ve şürekası, Berat Albayrak'ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan kampanya yürütüyor. Ülkenin ve milletin hayrına en küçük bir sözlerine  ve duruşlarına şahit olmadığımız CHP yöneticilerinin hezeyanları ile uğraşmayı zül addettiğimiz için önce görmezden geldik, ancak bu iş artık, bir insan olarak sahip olduğumuz temel haklara ve özgürlüklere de özellikle de ailemize saldırı boyutuna varınca, ağızlarını payını vermek de üzerimize vacip oldu. 

(Bakanlardan Kılıçdaroğlu'na Gara bilgilendirmesi) Bakanlarım gitsinler anlatsınlar dedim. Diyor ya, haberimiz yok, asıl kaynağından gitsinler anlatsınlar istedim. İkili görüşmelerden sonra, bu yapıldığı halde Meclis'te tamamıyla sınır aşan bir yapı ile bu iki arkadaşıma edep dışı her şeyi yaptılar. Biz onun için diyoruz ki, Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin başında siyasetin kendi mecrasında oraya gelmiş bir genel başkan olarak değil, bir proje olarak bulunmaktadır. Yanındakiler de o projenin diğer başlıklarıdır. Yandaşlarıdır. Gara operasyonunun milletimizde yol açtığı öfkeyi PKK'nın üzerinden uzaklaştırmak için akla ziyan yollara başvurması, bu tespiti bir kez daha doğruluyor. 

BERAT ALBAYRAK DÖNEMİ

Berat Bey ve onun üzerinden şahsımızla ilgili kampanyaya hız verilmesinin nedenlerinden biri de budur. Kendilerine tevdi edilen misyonun gereğini yerine getirmeyi sürdüreceklerini biliyoruz. Son 7-8 yıldır, ülkemizin ekonomide yaşadığı saldırıları ve verdiğimiz mücadeleyi özetle anlatmak istiyorum. Bu mücadelenin ekonomi boyutunun en ön safında Berat Bey yer almıştır. Berat beyi önce enerjide ardından ekonomide ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği, damat sıfatının bu alanlardaki birikimi ve başarısının önüne geçirilmesi olmasıdır. Bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı, değerlendirmeler daha objektif yapılabilirdi diye düşünüyorum. Türkiye'nin enerji atılımlarında Berat Bey'in geliştirdiği strateji bulunuyor. Karadeniz'deki doğal gaz rezervinin keşfini yapan gemilerin alınmasıyla başlanmasından, madencilik açılımlarına kadar pek çok kazanımın altında Berat Bey'in imzası vardır. Bunu başardığı için kuduruyorlar, çıldırıyorlar. Türkiye ekonomisini daha da güçlü kılmak için pek çok alanda tarihi öneme sahip uygulamaları da Berat Bey'in Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde hayata geçirdik. Gençler, bunlar arasında çok ehemmiyetli gördüklerimden biri de katılım şirketlerinde yeni iş modellerinin geliştirilmesi ve faizsiz finansman yöntemlerinin çeşitlendirilmesidir. Burada bir adım çok çok önemli, tekrar hatırlatıyorum. Bu CHP faizcidir. Bunlar IMF'çidir. IMF temsilcileri ile kapalı kapılar arkasında pazarlık yapanlar bunlardır. IMF'ye borç biz geldiğimizde 23.5 milyar dolardı. Mayıs 2013'te borçları ödedik ve sıfırladık. Ey bay Kemal, ey Faik Öztrak, bilir misiniz şu anda bizim IMF'ye bir borcumuz yok, bilir misiniz? Bize "IMF'den borç alın" diyorlar. O sizin cibiliyetinizdir. Bizde bu yok.

DÖVİZ REZERVİ AÇIKLAMASI

Şu anda Merkez Bankası'nın döviz rezervi sıfırlandı diyorlar. Sıfırın altına düştü dediler. 27.5 milyar dolar döviz rezervi vardı göreve geldiğimizde. Şimdi 95 milyar dolar var. Başbakanlık döneminde bu döviz rezervi 2013, 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95'e indik. Biz yeniden 132'ye de çıkarız, 200'e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz. Bizim akıl hocalarımız Batı değil, CHP'nin akıl hocaları orada. Bizim akıl hocalarımız kendi içimizde. Birbirimizle dayanışma halindeyiz. Bu adımları da böyle attık. Şu anda 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. 

Şimdi Berat Bey de hukuk çerçevesinde bugün itibarıyla yargıda hakkını arayacaktır. Ben de birçok davalar açtım. Açtığım her davayı da kazanıyorum. Şimdi yargıya giderler ha diye dert yanarlar, tek yer var yargıya gideceğim. Sende para bol zaten, alıp fakir fukaraya dağıtacağız. 

Biz bunların kendilerini en kritik konularda bilgilendirdiğimizde ne yaptıklarını da biliyoruz. Kafası karışık vatandaşlarımız için döviz rezervi konusuna açıklık getirmek istiyorum. Salgınla birlikte ortaya çıkan finansal dalgalanmalara karşı Türkiye'nin tedbir geliştirmesi gerekiyordu. Ödemeler Dengesi tarafında sıkıntı ile karşılaşmamak için planlı, piyasa kuralları çerçevesinde döviz işlemleri gerçekleştirildi. Ne dövizin buharlaşması ne de haksız kazanç söz konusudur. Bu döviz işlemleri sayesinde ülkemiz uluslararası alanda şoklara rağmen hedeflerine bağlı kalmayı başardı. ,

"ÇEKİLİN BU ÜLKENİN ÖNÜNDEN, BIKTIK SİZDEN BIKTIK"

Tayyip Erdoğan'a, ailesine, çalışma arkadaşlarına saldırarak bizi bu hedeften uzaklaştırabileceklerini sananlara diyoruz ki, size buradan ekmek çıkmaz, gidin başka kapıya. Eğer milletten size iktidar yolunu açmasını istiyorsanız, bizimle vizyonda, hedefte yarışın. İcraatta yarışın. Deyin ki, bunlar eğitimde 324 bin yeni derslik yaptı, biz 648 bin yeni derslik yapacağız. Deyin ki bunlar 132 yeni üniversite açtı, biz 264 yeni üniversite açacağız. Eğer bunları lafla bile olsa söyleyemiyorsanız yahu düşün milletin yakasından. Çekilin bu ülkenin önünden, bıktık sizden, bıktık. 

İZMİR ELEŞTİRİSİ

Biz dedik ki, her ne kadar İzmir bize oy vermiyorsa da biz buraya suyu getireceğiz dedik. Hiç ümidimiz yok ama İzmir'den verdiğimiz bu mesajların yerini bulması en büyük temennimizdir. Aksi halde biz yine 2023 seçimlerinde, vizyonda, hedefte, projede kendimizle yarışmayı sürdüreceğiz demektir. Daha geçenlerde İzmir'de her tarafı sular bastı. Bir  hanımefendi bay Kemal'e 35 yıldır İzmir'i siz yönetiyorsunuz, bu altyapı niçin yapılmadı diye soruyor. Aynı şeyi depremde yaşadık. 6 ay sonradan itibaren teslimata başlıyoruz. Yıl sonunda deprem konutlarımızı bitireceğiz. Bu söz bay Kemal sözü değildir. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER