Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib mesajı: 'Omuzlarının üzerinde baş kalmayacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İl Danışma Meclisi toplantısında gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib mesajı: 'Omuzlarının üzerinde baş kalmayacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, "Sınırlarımızın terör örgütleri ve gözünü ülkemizin topraklarına dikmiş zalim bir rejim tarafından kuşatılmasına, milyonlarca sığınmacının yükünün kalıcı bir şekilde üzerimize yıkılmamasına bundan böyle kararlıyız.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kan dökülmemesi, can yanmaması, acı yaşanmaması hassasiyetimizi zafiyet, çekingenlik olarak görenlere gücümüzü göstermeye yeni başlıyoruz. Şu ana kadar rejimin verdiği insan ve araç gereç kayıpları sadece bir başlangıçtır. Bu gafillere Türkiye'nin gerektiğinde baş veren ama baş eğmeyen büyük bir devlet olduğunu gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Rusya ve İran'la bir derdimiz yok

Konuşmasında Rusya'ya ve İran'a bir kez daha seslendiğini ifade eden Erdoğan, "Suriye'de bizim sizinle herhangi bir derdimiz yok." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gözlem noktalarına yapılan saldırı tehditlerine ilişkin, şunları kaydetti:

"Hala gözlem noktalarımızı hedef almakla tehdit edenlerin hala akılları başlarına gelmemiş. Şayet belirlediğimiz sınırlardan çekilmezlerse omuzlarının üzerinde baş kalmayacak. Her biri canımızdan birer parça olan askerlerimizin hayatına kastedenleri yerle yeksan etmek boynumuzun borcudur."

Artık tek taraflı fedakarlık dönemi bitti

Türkiye'nin Suriye'deki insani krizi çözme mücadelesi yürüttüğünün altını çizen Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz Suriye'de hem bu ülkeden kaçarak ülkemize yönelen milyonlarca kişinin yol açtığı insani krizi çözme hem de topraklarımızın güvenliğini sağlama mücadelesi yürütüyoruz."

Avrupa'ya yönelenlerin sayısı yakında milyonlu rakamlarla ifade edilecek

Türkiye'nin mülteciler için gösterdiği tek taraflı fedakarlık döneminin bittiğini söyleyen Erdoğan, "Sınırlarımızı açtığımız saatten beri Avrupa'ya yönelenlerin sayısı yüz binler oldu. Bu sayı yakında milyonlu rakamlarla ifade edilecek." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin mücadelesini herhangi bir ülkeye, kuruma güvenerek değil kendi yüreğine, bileğine, insanına, imkanlarına dayanarak yürüttüğünü aktardı.

Erdoğan, "Meydanı, şehitler için üzülüyor görünüp, ağzını açtığında şahadet kavramına ve şehitlerimizin aziz hatıralarına hürmetsizlik yapan gafillere bırakmayız, bırakamayız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hitaben, şu ifadeleri kullandı:

"Biz bu şehitleri Bedir'de, Uhud'da, Huneyn'de, Hendek'te, Selçuklu'da, Osmanlı'da, Cumhuriyet döneminde, Çanakkale'de verdik. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz Bay Kemal."

Zalim rejimi de aynı akıbete uğratacağız

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkemize göz diken DEAŞ'ı, PKK'yı, FETÖ'yü, tüm terör örgütlerini nasıl durdurduysak, zalim rejimi de aynı akıbete uğratacağız." 

Şehit kimdir bilmeyenlerin gerçek yüzlerini milletimize anlatmalıyız

Erdoğan, "Tuttuğu bayrak belli olmayan, bastığı toprağı kirleten, kimin kılıcını çaldığını hepimizin gördüğü, şehadet nedir, şehit kimdir bilmeyenlerin gerçek yüzlerini hep beraber milletimize anlatmalıyız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER