Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail-BAE anlaşmasına tepki: Abu Dabi Büyükelçisini geri çekebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün böyle bir durum söz konusu oldu ve Kemal Reis gereken cevabı verdiler, sonra da onlar limanlarına çektiler. Devam edecek olurlarsa cevabını misliyle alacaklar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail-BAE anlaşmasına tepki: Abu Dabi Büyükelçisini geri çekebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Ali Camii'ndeki cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki gerilimle ilgili olarak, "Gemilerimize yapılan saldırıları cevapsız bırakmayız" dedi. 

Erdoğan, Batı Trakya'daki bir Türk köyünde Yunan askerlerinin tatbikatına tepki göstererek, "Batı Trakya'da soydaşlarımızın kabristanını silahla taradılar. Biz soydaşlarımızın dirisini de ölüsünü de yalnız bırakmayız, gereğini de vakti saati geldiğinde yaparız" ifadelerini kullandı. 

İsrail ve BAE arasındaki anlaşma sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Abu Dabi Büyükelçisini geri çekebiliriz" yanıtını verdi. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

Bizim sismik araştırma yapan gemilerimiz, sondaj gemilerimiz bu bölgede dolaşıyor. Ayın 23'üne kadar Oruç Reis çalışmalarına devam edecek.  Sivil gemilerimize karşı yapılabilecek en ufak bir saldırıya da cevapsız bırakamayız. Dün böyle bir durum söz konusu oldu ve Kemal Reis gereken cevabı verdiler, sonra da onlar limanlarına çektiler. Devam edecek olurlarsa cevabını misliyle alacaklar. 

Şansölye Merkel ile telefonda görüştük. 23'ünden sonra bir görüşme olacak. Benden sonra Miçotakis ile de görüştü. Miçotakis umarım Merkel'in belirttiği çizgiye gelmiştir.

'Yanlış anlaşılmalar var diyor

Mısır'ı anlamakta zorlanıyorum. Mısır bize istihbarat örgütüyle başka şeyler söylüyor. Yanlış anlaşılmalar var diyor. Şimdi bizim istihbaratımızla görüşmeler devam ediyor. 

Batı Trakya'daki Türk köyünde tatbikat

Batı Trakya'da soydaşlarımızın kabristanını silahla taradılar. Biz soydaşlarımızın dirisini de ölüsünü de yalnız bırakmayız, gereğini de vakti saati geldiğinde yaparız. 

İsrail - BAE anlaşması

Bu süreçte Suudi Arabistan'ın da yanlış adımları var. Biz Filistin'i hiçbir zaman yedirmedik, yedirmeyeceğiz. Abu Dabi Büyükelçisini geri çekebiliriz.

Kurdaki hareketlilik

Bundan önce de aynı operasyonları bize dışarıdan yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. Türkiye bu konularda güçlüdür, bundan sonra da yere sağlam basmaya devam edecektir. 

Okulların açılış tarihi

Bu konuda Bilim Kurulu çalışmaları yürütüyor. Aldığı kararlara bakanlığımız uymaya devam edecek. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER