Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Haziran ayında temelini atacağız' demişti: İşte Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün detayları

Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün temelleri Haziran ayında atılacak. Temeli atılacak köprünün ayrıntıları da belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Haziran ayında temelini atacağız' demişti: İşte Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün detayları

Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün temelleri Haziran ayında atılacak.

Temeli atılacak köprünün ayrıntıları da belli oldu.

Gelen bilgilere göre, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 (bağlantı yolları dahil) işi kapsamında, Sazlıdere geçişini sağlayan gergin eğik askılı köprü imalatı yapılacak.

Ana açıklığı 440 metre uzunluğundaki köprünün, sağ ve solda yer alan 210 metrelik yan açıklıklarıyla birlikte uzunluğu 860 metreye ulaşırken, yaklaşım viyadükleri ile toplam uzunluğu 1618 metre olacak.

Eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı 272 adet olarak hesaplanan köprü, trafiğe 2x4 şeritli hizmet edecek.

Köprünün platform genişliği ise 46 metre olacak. "Diamond" geometrisi ile tasarlanan köprü kuleleri, 196 metre yüksekliğe çıkacak.

Kuleler, plan boyutları ve cidar kalınlıkları değişken kutu kesitli iki adet betonarme ayakla teşkil edilecek. Bu ayaklar, tabliye seviyesinde ve tepede enine kirişler vasıtasıyla birbirlerine bağlanacak.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 27 Nisan 2011'de açıkladığı ve kamuoyunda "çılgın proje" olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi kapsamında 6 köprü inşa edilecek.

Projenin yaklaşık maliyeti 15 milyar dolar olarak hesaplanırken, proje kapsamında yapılacak 6 köprünün maliyeti ise 1,4 milyar dolar olacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER