Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüşmesinden ilk açıklama geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki kritik zirve başladı. İkili ilk olarak basın karşısında kısa bir konuşma gerçekleştiriyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi başladı.

Liderlerin bu seneki üçüncü yüz yüze görüşmesi, Suriye’nin İdlib vilayetinde gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşiyor.

İdlib’de şu anda terörist gruplar ve silahlı cihatçıların yanı sıra Suriye ordusu askerleri ile Rus ve Türk güçler de bulunuyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugünkü Putin-Erdoğan görüşmesinden beklentileri sorulduğunda, İdlib’deki gerilimin ‘nedenleri hususunda ortak bir anlayışa varmak’ ve gerilimin dindirilmesi için ‘ortak önlemler almak’ istediklerini belirtmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Moskova’ya İdlib hususunda ‘mutabakat ümidiyle’ gideceklerini söylemişti.

Ayrıca Peskov, Moskova’daki görüşmelerin ‘uzun ve zor’ geçmesini beklediklerini de kaydetmişti.

'Türkiye'de gerçekleşti'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin Türkiye'de gerçekleşeceğini ancak Rusya'daki anayasa çalışmasından dolayı Moskova'da gerçekleştiğini belirtti. Erdoğan ayrıca alacağımız isabetli kararlar bölgeyi rahatlatacak dedi.

Suriye Ordusunun ciddi kayıpları var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de İdlib'de hayatını kaybeden 36 Türk askeri için baş sağlığı diledi ve Suriye Ordusunun da ciddi kayıpları olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER