Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC'deki müjdesi ne olacak? Bakan Erhan Arıklı'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bugün Lefkoşa'ya gidecek. Erdoğan, KKTC'de bir müjdesinin olacağını söylemişti. Müjde ile ilgili KKTC Enerji Bakanı Erhan Arıklı da bir açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC'deki müjdesi ne olacak? Bakan Erhan Arıklı'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47’nci yıldönümü törenlerine katılmak üzere bugün Lefkoşa’ya gidecek.

Erdoğan, KKTC Meclisi’nde yapacağı konuşmada bir müjdesinin olacağını belirtmişti.

KKTC Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Hürriyet'ten Ömer Bilge'ye yaptığı açıklamada “Türkiye’den kablo ile elektrik de büyük müjde olur” dedi.

Erhan Arıklı, göreve geldiği andan itibaren Türkiye’den kabloyla enerji temini konusuna yoğunlaştığını belirterek, “Akaryakıtla çalışan iki santralımız var. Malum akaryakıt dövize bağlı ve maliyeti yüksek. Bugün elektriğin kilovat saatini 130 kuruşa mal ediyor ancak halka 90 kuruşa zararına yansıtıyoruz. Sürdürülebilir bir sistem değil. KKTC’ye gelen yatırımcı ilk önce enerji maliyetlerini soruyor, maliyeti öğrenince yatırımdan vaz geçiyor. Bu maliyetlerle KKTC’de ne turizm olur ne sanayi” dedi. Bakan Arıklı, KKTC’nin güneş enerjisi potansiyelinin de yüksek olduğuna dikkat çekerek, yılda 2400 saatlik potansiyeli, enterkonnekte sistem olmaması, yani ana karayla kablo ile bağlantı olmaması, nedeniyle çok sınırlı kullanabildiklerini dikkate çekti. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER