Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sağlık alanında destan yazdık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadelenin birinci yılında sosyal medyadan mesaj paylaştı, "Sağlık ordumuzun fedakarlığıyla, sürekli yenilerini hizmete aldığımız, kapasitelerini arttırdığımız hastanelerimizle ve güçlü altyapımızla sağlık alanında destan yazdık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sağlık alanında destan yazdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "insanlıkiçin" etiketini kullandığı ilk mesajında 1 yılda alınan tedbirler ve sağlık hizmetlerini sıraladı. 

Bilim Kurulu'nun kurulması, Koronavirüs sağlık rehberi, yerli tanı kitleri, filyasyon ve izalosyan takip sistemi, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ve aşılama sürecinin anlatıldığı grafikte açılan şehir hastaneleri de şöye sıralandı: İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi, Konya Şehir Hastanesi, Tekirdağ Şehir Hastanesi.

Salgınla mücadele sürecinde 25 yeni hastane ve 11 ek hastane binasının hizmete alındığını, hizmet sunulan sağlık tesisi sayısının yüzde 55 arttırıldığına dikkat çekildi. Kamu hastanelerinin yoğun bakım yatak kapasitesinin de yüzde 51 artırıldığı anlatıldı. 

Grafikte yerli solunum cihazı ile ilgili çalışmalar da yer aldı. Grafikte şu bilgiler paylaşıldı:

"Çok kısa süre içinde yerli solunum cihazının seri üretine geçildi. Yurt içinde kullanımının yanı sıra 20 ülkeye de ihracı gerçekleşti. Yurt dışından gelen 803 bin kişiye 3 milyon 936 bin 826 kez izlem yapıldı. Hastalığı geçiren veya teması olan 21 milyon 315 bin 454 vatandaşa 82 milyon 781 bin 903 kez izlem yapıldı. Hudut kapılarında 19 milyon 216 bin 934 kişiye sağlık taraması yapıldı." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci mesajında da salgın döneminde ekonomik istikrarın devamı için alınan tedbirlere yer verdi. Yine "insanlıkiçin" etiketini kullanan Erdoğan, "Hemen her sektörümüzü ilgilendiren destek paketleri ve düzenlemelerle ekonomik istikrarı muhafaza ettik" paylaşımını yaptı.

Erdoğan'ın paylaştığı ikinci grafikte, 828 bin esnafın 5,6 milyar TL hazine faiz destekli kredilerinin ertelendiği anlatıldı. 

Grafikteki diğer veriler ise şöyle oldu: 

İş yeri kira stopaj yüzde 20'den yüzde 10'a indirildi. 

Faaliyette bulunamayan işletmelerin ilan, reklam, çevre temizlik vergileri faaliyet göstermedikleri dönemde tahsil edilmedi. 345 bin işletmenin ve 7 milyon vatandaşın finansman ihtiyacının hazine kefaleti ile karşılanması sağlandı.

10 milyar TL'lik turizm destek paketi uygulamaya konuldu.

Türk Eximbank  aracılığıyla kullandırılmak üzere 30 milyar TL'lik destek paketlerinden yararlanma imkanı getirildi. 

Kredi garanti fonu limiti 25 milyar TL'den 50 milyar TL'ye çıkarılarak teminat sıkıntısı yaşan işletmelere ve vatandaşlara finanslana erişim kolaylığı sağlandı. 

44,3 milyar TL'lik Temel İhtiyaç kredi paketleri sunuldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER