Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Büyük değişim hareketi, yüzde 40'ı değişecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen AK Parti kongre sürecinin tekrar başlatılması, il kongrelerinin hızla tamamlanıp büyük kongrenin yapılması talimatını verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Büyük değişim hareketi, yüzde 40'ı değişecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'te büyük değişim ve tazeleme hareketi için talimatı verdi. Buna göre koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen AK Parti kongre sürecinin tekrar başlatılması, il kongrelerinin hızla tamamlanıp büyük kongrenin yapılması için harekete geçildi.

Bu kapsamda kongre süreci ile ilgili hızla yeni bir kongre takvimi oluşturuluyor. Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre;  önümüzdeki hafta sonundan itibaren il kongrelerine devam edilecek.

20 ya da 21 Şubat'ta Ankara, 26 ya da 27 Şubat'ta İstanbul il kongrelerinin yapılması bekleniyor. İstanbul'da şu ana kadar 20'ye yakın ilçenin başkanı ve yönetim kurullarında köklü değişiklik yapılması benimsenmişti. Başkan Erdoğan, il kongrelerine video konferansla katılacak.

AK Parti'nin 7'nci Olağan Büyük Kongresi'ni mart sonunda ya da nisan ayının ilk haftası, 13 Nisan'da başlayacaak ramazan ayından önce yapması bekleniyor.

Başkan Erdoğan, yeni kadrolarını hem reformları hem de 2023 seçimlerini düşünerek oluşturacak. Erdoğan'ın, partinin en yetkili organı MKYK'nın yüzde 40'nı değiştirmesi bekleniyor. Bu değişiklik MYK'ya da yansıyacak. İlçe kongrelerinde ise yaklaşık yüzde 60'lık bir değişiklik yapılmıştı. Erdoğan'ın, partinin yanı sıra önümüzdeki dönemde kabine ve bürokraside de önemli değişiklikler yapacağı kulislerde konuşuluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER