Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya Uyarısı: "Tüm Akdeniz Havzasını Etkileyecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni"ne katıldı. Erdoğan, "Bir an önce sükunet sağlanmazsa Libya'daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya Uyarısı: "Tüm Akdeniz Havzasını Etkileyecek"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile "Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni"ne katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'le gerçekleştireceği ikili görüşmeyle ilgili, "İkili ilişkilerimizin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel meseleleri ayrıntılı şekilde ele alacağız." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN SÖZLERİNDEN SATIR BAŞLARI:

Türk Alman Üniversitesine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

TÜRK VE ALMAN DOSTLUĞUNUN SEMBOLÜ HALİNE GELMESİNİ DİLİYORUM

1,5 asırlık yolculuğu olan Alman Lisesi gibi Türk Alman Üniversitesinin de Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum.

Ülkemizdeki yükseköğretim seviyesinin hem nicelik hem de nitelik olarak yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir dönem ülkemizde marjinal odakların sürekli istismar ettiği yıllarca protestolara konu olan üniversite harçlarını biz kaldırdık.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYIMIZ 172 BİN

Uluslararası öğrenci sayımız, 15 binden 172 bine ulaştı. Beklentimiz ülkemizin nitelikli yabancı öğretim elemanları için cazip hale gelmesi, beyin göçünün çekim merkezi durumuna dönüşmesidir.

ÖRNEKLİK TEŞKİL EDECEK

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk-İtalyan Üniversitesi gibi ortak üniversitelerin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Türk-Alman Üniversitesinin başarısı, bu anlamda yeni ortak üniversitelerin kuruluş süreçlerinde örneklik teşkil edecektir.

BİR AN ÖNCE SÜKUNET SAĞLANMAZSA...

Bir an önce sükunet sağlanmazsa Libya'daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ HIZLANDIRMAMIZ GEREKİYOR

DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri ile lejyonerlerin palazlanmasını istemiyorsak çözüm sürecini hızlandırmamız gerekiyor. Uluslararası toplumun Suriye'de düştüğü hataya Libya'da düşmemesini temenni ediyoruz.

Libyalı kardeşlerimizin barışı, huzuru ve geleceği için bu zor zamanlarında onların yanında olmayı sürdüreceğiz.

BU KRİZİ SONLANDIRMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ

2 bin 400'den fazla kişinin ölümüne, 7 bin 500'den fazlasının yaralanmasına sebep olan bu krizi sonlandırmak en büyük hedefimizdir.

Berlin Konferansı'nda olduğu gibi barış, çözüm, kan ve gözyaşının durması için atılan adımları güçlü bir şekilde destekleyeceğiz.

Barış planı, Libya'da siyasi istikrarın yeniden tesisi yönünde önemli bir adımdır, başarısı, kararların uygulamaya geçirilmesine bağlıdır.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER