Cumhurbaşkanlığı anketinde flaş sonuçlar: Bu pazar seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?

Optimar Araştırma’nın 10-12 Ağustos tarihlerinde 26 ildeki 2 bin 121 kişiyle telefonla görüşerek yaptığı kamuoyu araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı

Cumhurbaşkanlığı anketinde flaş sonuçlar: Bu pazar seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?

Optimar Araştırma'nın 10 Ağustos ile 12 Ağustos tarihlerinde 26 ildeki 2 bin 121 kişiyle telefonla yaptığı kamuoyu anketinin sonuçları açıklandı. Ankette "Bu pazar seçim olsa hangi cumhurbaşkanı adayına oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Araştırmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenler yüzde 40.1 olarak çıktı. 

Erdoğan'a oy vermeyeceğini söyleyenler yüzde 45.1 ve kararsızlar ise yüzde 14.8 olarak belirlendi.

Optimar, Erdoğan'ın farklı rakiplerle ikinci tura kalması durumundaki oy dağılımını da açıkladı.

Buna göre Erdoğan'la karşı karşıya gelmesi muhtemel rakipler arasında en yüksek oyu alan isim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. Anket, iki ismin ikinci tura kalması durumunda, Erdoğan'ın yüzde 45.1, İmamoğlu'nun ise yüzde 36.8 oy alacağını ortaya çıkardı. Kararsızlar ise yüzde 18.1'de kaldı.

İmamoğlu'nu, yüzde 36.7 oyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yüzde 33.5 ile Muharrem İnce takip etti.

Anket sonuçları, Erdoğan'la Yavaş'ın ikinci turdaki olası mücadelesinde Erdoğan'ın oyların yüzde 44.5'ini, Yavaş'ın yüzde 36.7'sini alacağını, yüzde 18.8'in ise kararsız kalacağını gösteriyor. Erdoğan-İnce yarışında ise bu oranlar sırasıyla yüzde 44.5, yüzde 33.5 ve yüzde 22.

Araştırma, Erdoğan'a karşı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise yalnızca yüzde 21.3 oy alacağını gösteriyor. Erdoğan'ın yüzde 44.3 oy alacağı oylamadaki kararsızlar ise neredeyse yüzde 35 olarak gözüküyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER