Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Yeni müjdeler gelebilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Karadeniz'deki doğalgaz keşfiyle ilgili, "Yeni müjdeler gelebilir, yeni rezervler, yeni sahalar ortaya çıkabilir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Yeni müjdeler gelebilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Karadeniz'deki doğalgaz keşfiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kalın, "Fatih gemisi Boğaz’dan geçip Karadeniz’e giderken Cumhurbaşkanımız Huber’den selam etmişti. Daha sonra geminin yakınına giderek ‘Yolun açık olsun, uğurlar olsun’ demişti. O uğurlu dua kabul oldu. Gemi gittikten 3 ay sonra bu güzel haberi aldık. Bu Türkiye’yi enerji sahasında yeni bir aktör haline getiriyor" ifadelerini kullandı. 

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'a konuşan Kalın, Türkiye'nin artık enerji üreten aktör ülke haline geleceğini söyleyerek, şöyle devam etti: 

Teknik arkadaşlar bunun devamının geleceğini söylediler. Umarız bu yönde de güzel haberler gelmeye devam eder. Yeni müjdeler gelebilir, yeni rezervler, yeni sahalar ortaya çıkabilir. Bu yapılacak teknik çalışmalara bağlı. Bir diğer önemli konu da Türkiye’nin kendi coğrafyasına bakışında çok önemli bir değişim yaşandı. Bizim coğrafyamız, stratejik avantaja nasıl dönüştürülebilir diye baktı Cumhurbaşkanımız. Bunun güzel neticelerinden bir tanesini burada görmüş olduk. Tartışmasız kendi kıta sahanlığımızda çıkmış bir rezerv. Birkaç yıl içinde sorunsuz bir şekilde operasyonel hale gelecek. Türkiye ekonomisine, enerjisine muazzam bir katkı sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER