Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den İran depremi sonrası hükümete çağrı!

İran’da meydana gelen ve Van’da 8 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremle ilgili açıklama yapan deprem uzmanı Prof Dr. Naci Görür, fay hatlarındaki yapıları değerlendirdi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den İran depremi sonrası hükümete çağrı!

İran’da meydana gelen ve Van’da 8 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremle ilgili açıklama yapan deprem uzmanı Prof Dr. Naci Görür, fay hatlarındaki yapıları değerlendirdi.

Sosyal medyda hesabından paylaştı

İran’ın Hoy kentinden 5.9 büyüklüğünde yaşanan deprem İran sınırları içerisinde ağır hasar meydana getirdi. Van’da 8 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremde enkaz altından kalan 10 kişi yaralı kurtarılarak Başkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür depremin yeriyle ilgili, haritada gösterdiği Başkale olduğuna dikkat çekti.

Deprem uzmanı Naci Görür, depremin ardından Twitter hesabından paylaşım yaptı:

"En büyük ulusal projemiz..." 

Deprem bölgelerindeki yapıların dönüştürülmesi, yenilenmesi konusunda eksikliklerden bahseden Görür, hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. Görür mesajında, "Arkadaşlar, yine üzücü bir haber. Van’ın Başkale yerleşim alanında İran merkezli bir deprem nedeniyle bazı evler yıkıldı, 7 vatandaşımız hayatını kaybetti. Göcük altında insanlarımızın olduğu söyleniyor. Eğer depremin yeri kesin ise, deprem gönderdiğim haritada görülen Başkale fayının (BşF) biraz doğusuna ve Hasan Timur Fay Zonunun (HFZ) güneyine düşüyor. Fay çözümleri yapılınca belki hangi fay üzerinde olduğu netleşecek. Başkale’den hayli uzak ve 5.8 büyüklüğünde olan bu depremin bu beldemizde bu kadar hasar yapmış olmasının nedeni yine kalitesiz yapı stoku. Artık deprem kuşaklarındaki yapıları belirli bir program dahilinde kökten elden geçirmemin zamanı geldi de geçiyor bile. Tekrar ulusca başımız sağolsun. Başkale’deki insanlarımıza başsağlığı, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Artçı depremler olacaktır. Hasarlı binalardan uzak dursunlar. Arkadaşlar, bu Van/Başkale depreminden sonra gelin başta Sn Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm hükümet yetkililerine, tüm muhalefete, tüm aydınlarımıza, tüm halkımıza, kısaca tüm yurtseverlere şunu haykıralım: lütfen ama lütfen bugünden sonra en büyük ulusal projemiz..."  ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER