Depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı'nın eski yöneticisi Mine Serin'den şoke eden açıklamalar

İzmir'deki depremde yıkılan Doğanlar ve Rıza Bey apartmanları için ilçe belediyesinin 2012 ve 2018 yıllarında ‘çürük’ raporu verdiği belirlendi.

Depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı'nın eski yöneticisi Mine Serin'den şoke eden açıklamalar

İzmir'deki depremde yıkılan Doğanlar ve Rıza Bey apartmanları için ilçe belediyesi yetkililerinin riskli raporu verdiği ve Dokuz Eylül Deprem Uygulaması’ndan rapor alınmasını tavsiye ettikleri belirtildi.

Bunun üzerine konuyu değerlendirmek üzere zemin kattaki kafede toplanan apartman sakinleri anlaşmaya varamadı. Bazı daire sakinleri rapor alınması konusunda görüş bildirirken, bazılarının ise evlerinden çıkmamak için rapor alınmasını kabul etmediği, yaşanan tartışmaların ardından da o raporun alınmadığı ileri sürüldü.

Rıza Bey apartmanının yakınında oturan Bedri Onur, “Binanın çürük raporu varmış. Hatta orada oturan birkaç tane arkadaşım vardı onlar tehlikeli olduğu için evlerini satıp gittiler. Bu binanın dayanıksız olduğunu biliyorlardı. Güçlendirme oldu ama fayda etmeyince satıp gittiler. Değerli, merkezi bir yer ama binalar güçlü değil” ifadelerini kullandı.

İzmir'in Bayraklı ilçesinde, belediye tarafından çürük raporu verdiği ortaya çıkan Doğanlar Apartmanı'nın eski yöneticisi Mine Serin, şunları söyledi:

“Raporda zeminde 3. derece sıvılaşma olduğu söylendi. 'Bu binayı boşaltın ve başka kurumlara konuyla ilgili başvurun' ifadesi de vardı. Ben de tekrar toplantı yaptım. Toplantıda birinci katta oturan öğretim görevlisi Tahir beyin konu hakkında bilgisi olan arkadaşı geldi. Ancak bize menfaatimiz olduğunu söyleyerek iftira atıldı. Yapılan baskılar neticesinde görevi bıraktım. Apartman sakinleri sıvılaşmayı kabul etmeyerek her yerde olduğunu iddia ettiler. Ben de vebale girmeyeceğimi söyledim ve yöneticiliği bıraktım.” 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER