Devlet Bahçeli'dan flaş Afganistan açıklaması: Kabil emniyetli değilse Ankara güvende olamaz

Devlet Bahçeli'dan flaş Afganistan açıklaması: Kabil emniyetli değilse Ankara güvende olamaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yapımı tamamlanan “Türk Tarih Müzesi ve Parkı Açılışı” töreninde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yapımı tamamlanan “Türk Tarih Müzesi ve Parkı Açılışı” töreninde flaş açıklamalarda bulundu.

Bilge Hatun'dan Atatürk'e kadar kronolojik şekilde Türk tarihinde etkin rol oynamış komutanların ve Türk tarihine yön vermiş önemli savaşların heykelleri bulunan parkta Aşık Veysel, Barış Manço gibi sanatçılarla birlikte 200'e yakın heykel bulunuyor.

Bahçeli, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

- Bizim Afganistan ile ilgili düşüncelerimizi eleştirenlerin duydukları, başka sestir. Üzerine basa basa diyorum ki, Anadolu'nun savunması Anadolu'da yapılmaz. Kabil emniyetli değilse Ankara güvende olamaz. 

- Hızla değişen ve tehdit saçan şartlar karşısında askerlerimizin tahliyesi askerlerimizin tahliyesi doğru bir tercih, yerinde bir karardır. Ancak ihtiyaç hasıl olursa emperyalizmin, terörist taşeronlar eliyle önce bomba patlatıp sonra intikam sözüyle yeni bir bahane bulma çabasının sis bulutu dağılırsa Türkiye'nin karşılıklı mutabakat çerçevesinde Afganistan'da bulunması tarihin, kültürün ve inancımızın gereğidir.

- Afganistan konusunda esasa ilişkin görüşlerimiş değişmemiştir. Bunun yanı sıra Kabil'de geçtiğimiz günlerde düzenlenen, terör saldırısını lanetliyor, kardeş ülke Afganistan'ın istikrarına, güvenliğine, iç barış ve huzur ortamına süratle kavuşmasını diliyorum. 

- CHP Genel Başkanı aklından çıkarmasın ki tarih yapan da yazan da kahramanlardır. Yazan da yapana muhakkak sadık kalmalıdır. 

- Türk milleti kahraman bir millettir. Korkakların zafer hakkı olamaz. Korkaklardan muzaffer çıkamaz. Bugün dünyanın şartları değişmiştir. 2. Dünya savaşından sonra tesis edilen dünya düzeni temelinden sarsılmaktadır. Bu sarsıntı yeni bir düzenin habercisidir. Dün geç kaldık, bugün gecikemeyiz. Bu düzende etkisiz ve pasif hareket edemeyiz,

- Hiçbir devletin ne yer üstündeki ne de yer altındaki bir zenginliği meselemiz değildir. Afganistan kaynaklı düzensiz göçü Kabil'de muhatapları ile konuşa konuşa tam bir uzlaşma içinde köklü çözümlerle engellemek asıl öncelik olmalıdır. Kaldı ki bizim orada din kardeşlerimiz ve soydaşlarımız vardır. Doğu Türkistan'daki soydaşlarımız ne ise Afganistan'daki kardeşlerimiz de aynısıdır. Bu milli ve fahri bir şuurun konusudur.

- CHP bunu söylemiş, İP şunu söylemiş bizim için sadece kuru gürültüdür. CHP Genel Başkanı vatanı ve bayrağı kırmızı çizgi olarak gördüğünü açıklamıştır. O zaman vatansızlarla bayraksızlarla bölücülerle ne arıyorsun, ne yapıyorsun? neyi amaçlıyorsun? diye sormak en tabii hakkımızdır. Siyasetçinin fikri olur, duruşu olur, milli mensubiyeti olur. Bunlardan bir mahrum bir siyaset anlayışının üzeri de sadece sandıkta millet tarafından çizilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2021, 21:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER