Dikkat: Bayram sonrası yeni kurallar geliyor!

Kabine ve Bilim Kurulu toplantılarında, “Uzun süren kısıtlamaların ‘toplum yorgunluğu’ yarattığı, insanların Haziran ayından itibaren kısmi bir rahatlama beklentisi içinde olduğu” dile getirilirken, bayram sonrası yeni normalleşme kararlarının açıklanacağı öne sürüldü

Dikkat: Bayram sonrası yeni kurallar geliyor!

Bayram sonrası vaka sayısının 500’ün altına düşme beklentisiyle aşama aşama devreye sokulacak yeni serbestlik kararları da gündeme gelecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, son Bilim Kurulu toplantısının ardından “Bayramdan sonra daha özgürüz” açıklamasının ardından, hükumetin yaptığı çalışmalarda bayram sonrası hazırlığı hız kazandı. Toplantılarda, bayram sonrasında vaka sayısının 500’e düşeceği öne sürüldü.

Toplantılarda uzun süren kısıtlamaların “toplum yorgunluğu” yarattığı, herkesin haziranda rahatlama olacağı beklentisi içinde olduğu dile getirildi. Aşama aşama bu yorgunluğu giderecek adımlar atılması planlanırken, vaka takiplerinin bölge bölge izleneceği ve kontrolde tutulacağı belirtildi.

En riskli grup sayılan ve sayıları 7.5 milyona ulaşan 65 yaş üstüyle ilgili kararlar, en çok tartışılan konuyu oluşturuyor. İkinci dalga veya dalgalanma, bu grup için risk taşıyor. Bayramdan sonra yapılacak değerlendirmelerde, vaka sayısının düşmesine bağlı olarak yeni kurallar konulabilecek.

Ele alınacak konu başlıkları arasında, 65 yaş üstüne marketler, AVM’ler ve toplu taşıma araçlarının yasaklanarak, kısmi serbesti gündeme gelmesi. İzin günlerinin sayısı arttırılabilecek, araba kullanmalarına veya kurallara uyarak çalışmalarına izin verilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER