Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Suriyeli mültecilerin ülkelerine gönderilmesiyle ilgili flaş açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerle ilgili açıklamalarda bulundu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Suriyeli mültecilerin ülkelerine gönderilmesiyle ilgili flaş açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Manavgat ilçesinde gazetecilerin sorularını cevaplarken, mültecilerle ilgili flaş ifadeler kullandı.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

- Artık mültecilerin güvenli şekilde ülkelerine döndürülmesi, gönderilmesi için uluslararası toplumdan daha iyi bir destek görmeye başladık. Bu işin ciddiyetini biraz anladılar. 

- Başta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var. Bu konuda komşu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak olarak biz bir inisiyatif başlattık. En fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan komşu ülkeler olarak. 

- Lübnan’dakilerin durumu çok kötü. Tabii bunları zorla iterek değil de sahada, Suriye içinde, bizim harekat bölgelerimizde olduğu gibi, İdlib’de olduğu gibi ülkesine dönen insanlara bir şeyler sağlayabilmek; okul, eğitim, sağlık, istihdam yaratıcı projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor.

- İç savaş devam ettiği için Avrupa ülkeleri bugüne kadar Suriye’nin yeniden inşasına karşı çıkıyordu. Bu doğruydu, savaş devam ederken bir ülkenin yeniden inşası gerçekçi değildi. Rejimle ilgili olsun hepimizin tutumu belli ama sahada temel ihtiyaçları karşılamak mümkün.

- Afganistan’daki durum Suriye’den çok farklı. İnsanları hemen göndermek doğru da değil, mümkün de değil. Muhataplarımız yok. Biz zaten bir önceki yönetim döneminde uçaklarla Afganları Afganistan’a gönderiyorduk. Pakistan’a da aynı şekilde gönderiyoruz. 

- Sonuçta bu bir sorun, tüm dünyada sorun. Covid-19’la beraber, bu sorun daha da artmaya başladı. Bu küresel bir sorunsa uluslararası toplum olarak hep birlikte bu sorunu çözelim. 

- Biz yine de bu işin bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsızlık da var. Ama bu işe ırkçı ve faşizan bir yaklaşımla bakmak son derece yanlıştır. Diğer taraftan toplumsal bir sorunsa da hep birlikte sakin bir şekilde değerlendirip, yeni politikalar da üreterek, çare bulmak için İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızla çalışıyoruz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER