Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Papa pulu'na sert tepki: Derhal düzeltin

Papa’nın Irak ziyareti sonrası pul bastıran IKBY büyük bir skandala imza atarak, puldaki haritada Hatay, Sivas, Erzurum, Kars gibi birçok ilimizi sözde Büyük Kürdistan haritasına dahil etmişti. Türkiye'nin skandala tepkisi sert oldu. Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın biran önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz." denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Papa pulu'na sert tepki: Derhal düzeltin

Papa'nın ziyareti şerefine pul bastıran IKBY pulda sözde Büyük Kürdistan propagandası yapmış,  Papa'nın başının üzerinde bulunan haritada Hatay, Sivas, Erzurum, Kars gibi birçok ilimizi sözde Büyük Kürdistan haritasına dahil etmişti.

Dışişleri Bakanlığı, Papa'nın Irak ziyaretinde ortaya çıkan haritaya ilişkin bir an önce açıklanma beklendiğini duyurdu.

Açıklamada, " IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın biran önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz." denildi.

BAZI HADDİNİ BİLME YÖNETİCİLER

Dışişleri Bakanlığı, 6 Mart'ta Irak'a ziyarette bulunan Papa Francesco'nun ziyareti sırasında IKBY tarafından bastırılması öngörülen hatıra pulları ile ilgili açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Papa Fransuva’nın Irak’ı ziyareti vesilesiyle IKBY tarafından bastırılması öngörülen hatıra pulları arasında ülkemizdeki bazı illeri de içeren bir haritanın resmedildiği bir pulun da yer aldığı görülmektedir" ifadeleri yer alırken "Bazı haddini bilmez IKBY yöneticileri bu ziyareti, Irak’ın komşu ülkelerinin toprak bütünlüklerine yönelik ham hayallerini açığa vurmak için kullanmaya yeltenmektedir" denildi.

DERHAL DÜZELTİLMELİ

Dışişleri, "Bu tür sinsi emellerin ne şekilde hüsranla sonuçlandığı en iyi IKBY makamları tarafından hatırlanacaktır. IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın biran önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER