Dışişleri'nden flaş açıklama: Yunanistan ile diyaloğa hazırız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ün duyurduğu 'Yunanistan ile Türkiye arasında teknik görüşme kararı'na ilişkin Dışişleri'nden açıklama yapıldı.

Dışişleri'nden flaş açıklama: Yunanistan ile diyaloğa hazırız

Dışişleri Bakanlığı, Nato Genel Sekreteri Stoltenberg'ün Türkiye ile Yunanistan'ın Doğu Akdeniz için teknik görüşme yapacağına ilişkin duyuruyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

- NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.

- Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.

- Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. 

- Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz.

- Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER