Diyanet'in eski başkanı Mehmet Görmez'den Ali Erbaş'a: Haşa!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın gecen haftaki cuma hutbesinde yaptığı konuşmayla başlayan tartışmaya eski diyanet işleri başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez de katıldı

Diyanet'in eski başkanı Mehmet Görmez'den Ali Erbaş'a: Haşa!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, geçtiğimiz cuma günkü hutbesinde evlilik dışı ilişkiler, nikahsız birlikte yaşama ve eşcinsellikle ilgili konuşmuş, hastalıkların da bu nedenle çıktığını ima etmişti.

Erbaş, "İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor" demişti.

Tartışmaya Diyanet İşleri'nin eski başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

Görmez, bir televizyon kanalındaki programda şu ifadeleri kullandı:

-  Bizim bu tür musibetleri belirli bir günah grubuna bağlamamız haşa Allah adına konuşmamız anlamına gelir, bu doğru değil. 

- Çünkü küresel siyasetin günahları cinsel bütün günahlardan daha büyüktür.

- Bizim günah-ı kebair listemiz değişti. Büyük günahlar artık değişti. Tohumun genini değiştirmek, gıdayla oynamak, kimyasal silah geliştirmek, bütün kainatı ifsat etmek, bunlar bizim kitaplarımızda günah-ı kebair arasında geçmiyor diye bizim oraya sıkışmamamız lazım. 

- Bizim günah-ı kebair'leri Kur'an'ı Sünneti dikkate alarak güncellememiz gerekiyor.

- Ankara Barosu'nun açıklaması İslamı çağ dışılıkla itham eden bir açıklama. Bir milletin iman değerlerini hafife almak ayrı bir şey. Her türlü kınanmayı hak eden bir metin.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER