Doğu Akdeniz'de Yunan-Fransız oyunu: Türk Donanması anında geri püskürttü!

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de Fransız araştırma gemisine eşlik ederek Türk kıta sahanlığına girme girişiminde bulunduğu, Türk Deniz Kuvvetleri'nin anında müdahele ederek oyunu bozduğu ortaya çıktı

Doğu Akdeniz'de Yunan-Fransız oyunu: Türk Donanması anında geri püskürttü!

Doğu Akdeniz'de sürekli oyun içinde oyun oynayan Yunanistan, bu kez Fransızlarla işbirliğine girişti.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre; Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias geçen perşembe günü Ankara’da iken, Yunan Deniz Kuvvetleri Oşinografi Dairesi 260/21 sayılı bir NAVTEX ile (denizcilere duyuru) Fransız “L’Atalante” gemisinin 15-18 Nisan tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de, Girit Adası’nın güneydoğusunda bilimsel araştırmalar yapacağını açıkladı. 

Yunan NAVTEX’inde Fransız gemisinin araştırma sahası Girit Adası ile Rodos’un güneyi olarak gösterildi. 

Türkiye derhal 0321/21 sayılı bir karşı NAVTEX yayınlayarak, Yunan NAVTEX’in belirtilen deniz sahalarının bir bölümünün Türk kıta sahanlığı içinde bulunduğundan, söz konusu bölge için NAVTEX yayınlama yetkisinin Türkiye’ye ait olduğu ve dolayısıyla Yunan NAVTEXin dikkate alınmaması gerektiğini duyurdu.

Türkiye’nin NAVTEX’ine rağmen Fransız “L’Atalante” gemisi, Yunan “Elli” fırkateyninin refakatinde geçen cumartesi günü Türk kıta sahanlığına izinsiz girdi. 

Yunan medyasına göre bölgede bulunan Türk fırkateyni, her iki gemiyi de “Türk kıta sahanlığı içinde bulunuyorsunuz. Bölgeyi terk edin” diye uyardı.

 Fransız araştırma gemisinin, uluslararası sularda bulunduğu ve izin alması gerekmediği iddiası durumu değiştirmedi. Fransız ve Yunan gemileri bir süre direnseler de daha sonra bölgeden uzaklaştı. “L’Atalante”, bilimsel araştırmalarını dün Türk kıta sahanlığı dışında sürdürdü. Konuya geniş yer veren Yunan medyası, Fransız gemisinin Yunan kıta sahanlığı içinde araştırma yaptığını öne sürdü. “L’Atalante” gemisininin mürettebatında Fransız, Yunan, İtalyan ve İsrail vatandaşlarının bulunduğu da belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER