Elazığ Depreminin Ardından Marmara İçin Uyarı: Acil “Fay Yasası” Gelmeli!

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem “fay yasası” konusunu gündeme getirdi.

Elazığ Depreminin Ardından Marmara İçin Uyarı: Acil “Fay Yasası” Gelmeli!

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem “fay yasası” konusunu gündeme getirdi.

BELEDİYELER İHMAL EDİYOR

Fay haritasının tüm vatandaşlarca bilineceği ve şehirleşmenin buna göre yapılmasını destekleyecek düzenleme, Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er tarafından acilen uygulanması konusunda tekrar ortaya atıldı. Fay hatları üzerine yapılaşmanın verilmemesi gerektiğini belirten Engin Er Türkiye’de belediyelerin maalesef bu durumu ihmal ettiğini söyledi. Fay hattını tespit etmemekten kaynaklı bazı binaların yanlışlıkla fay hattı üzerine bile yapılabildiğini belirten Er, fay haritasını herkesin bildiği bir şeye dönüştürmek için "fay yasası" konusunda adım atılmasını önerdi.

FAY HATLARI ÜZERİNE YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEMELİ 

Bundan sonra da depremlerin olacağını belirten Er, ne zaman nerede kaç şiddetinde bunu kestirmenin kolay olmadığını ancak önlemlerin alınabileceğini söyledi. Er, "Türkiye’nin acil fay yasasına ihtiyacı var. Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulandığı gibi fay hattı üzerine yapılaşma verilmemesi lazım. Fay hatları üzerinin yüksek gerilim hatları altında insanların oturmasına nasıl izin verilmiyorsa, yeşil alan olarak bırakılıyorsa, fay segmentleri üzerinde de yapılaşmadan arındırılması lazım. Buraların başka şekilde değerlendirilmesi gerekiyor" 

"BURSA FAYI ÜZERİNDE GERİLİM MEVCUT"

Elazığ'da yaşanan depremin Marmara Bölgesi'nde ciddiye alınmamasını eleştiren Er, bu depremlerin uyarıcı olması gerektiğini belirtti. Er, depremlerin tekrarlama periyotları olduğunu ve Bursa'nın depreme hazırlıklı olması gerektiğini dile getirdi. Er "150 yılı geçmiş Bursa fayı üzerindeki gerilim artmış durumdadır. Marmara Denizinin içindeki sismik boşluk mevcuttur. Buralarda oluşabilecek depremlerden de Bursa etkilenecektir" ifadelerini kullandı ve hükümetin acil önlemler almak adına çalışmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2020, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER