Emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın koronavirüs nedeniyle öldüğü iddia edildi

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın koronavirüs nedeniyle öldüğü iddia edildi. Söz konusu iddiayı Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk KRT TV'de açıkladı.

Sözcü Gazetesi'nde dikkat çeken yazılar yazan Saygı Öztürk, KRT TV'de katıldığı programda dikkat çekwn ifadeler kullandı. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini iddia etti

Aytaç yalman koronavirüsten mi öldü

KRT TV'ye konuk olarak katılan Saygı Öztürk Aytaç Yalman koronavirüs nedeniyle öldüğünü açıkladı. Peki Aytaç Yalman koronavirüsten mi öldü? Habertürk TV'deki tartışma programına katılan İsmail Saymaz da Aytaç Yalman'ın koronavirüs nedeniyle yaşamını kaybettiğini ve karısı ile kız kardeşinin ise karantinada olduğunu ifade etti. 

İşte Saygı Öztürk'ün ifadeleri:

Bir komutanımız bu dünyadan göçtü. Olay şöyle. Aytaç Yalman paşa son derece sağlıklı sporunu yapan bir insan. 80 yaşında. Fenerbahçe Ordu Evi'nin spor salonunda sporunu yapıyor. Ve bir gün oradayken nefes darlığı çektiğini ifade ediyor. Ve hemen hastaneye kaldırılıyor bir özel hastaneye. Burada yapılan testlerden sonra komutanı eski adı GATA olan hastaneye sevk ediyorlar. Buradaki ilk tetkik ve bulgular malum virüs olduğu ifade ediliyor. Komutan evine gitmek istiyor fakat birkaç saat sonra hayatını kaybediyor. 

Eşi ve kız kardeşi karantinada

Sözlerine devam eden Saygı Öztürk, Aytaç Yalman'ın apar topar mezara konulduğunu ve tören yapılmadığını söylüyor. Eşi Belma Hanım ve kız kardeşinin ise karantinaya alındığını ifade ediyor. 

Aytaç Yalman kimdir?

29 Temmuz 1940 yılında İstanbul'da doğan, 1960 Yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1961 yılında Piyade Okulu'ndan, 1971 yılında Kara Harp Akademisi'nden, 1976 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun olan Aytaç Yalman, 1998 yılında Suriye ile yaşanan krizden sonra 20 Ekim 1998 tarihinden itibaren Adana Mutabakatı gereği, Türkiye Cumhuriyeti adına Türkiye-Suriye güvenlik ilişkilerini yürüttü.

1986 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi ederek K.H.O.K.Yrd.lığına atanan Yalman, 1987 yılında da 39. Mknz.P.Tug.K.lığına atandı. 

1990-1994 yılları arası Tümgeneral, K.K.Per.Başkanlığı, Piyade Okul Komutanlığı, ardından da Korgeneral rütbesine yükselerek K.K.Dent. ve Değ. Başkanlığı yaptı. 

1995-1998 yılları arasında Adana'da bulunan 6. Kolordu Komutanlığı'na atanan Yalman, 1998 yılında Orgeneralliğe terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı'na getirildi.

24 Ağustos 2000 tarihinde Jandarma Genel Komutanı, 24 Ağustos 2002 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.
Aytaç Yalman, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Üstün Cesaret Madalyası, Altın Şeref Madalyası sahibiydi..

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER