Erdoğan'dan Biden'a: S-400 ve F-35 konusunda farklı adım atmamızı beklemeyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terörün hedefi olan bir müttefikin yanında durmak yerine o müttefikin mücadele ettiği terör örgütlerini tercih etmek, tarihi bir hatadır" dedi. Erdoğan, "(Biden'a) Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Çünkü biz F-35'te üzerimize düşeni yaptık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan Biden'a: S-400 ve F-35 konusunda farklı adım atmamızı beklemeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİ TERCİH ETMEK, TARİHİ BİR HATADIR"

Terörün hedefi olan bir müttefikin yanında durmak yerine o müttefikin mücadele ettiği terör örgütlerini tercih etmek, tarihi bir hatadır. Terör örgütlerini destekleyenler, onlara cesaret verenler ne büyük bir yanlış yaptıklarını er ya da geç anlayacaklar.

"EYLÜL-EKİM GİBİ BİZ DE KENDİ AŞIMIZI ÜRETMİŞ OLURUZ"

Yerli aşımızla ilgili çalışmalar da yoğun bir şekilde devam ediyor. Temenni ederim ki eylül, ekim gibi biz de kendi aşımızı üretmiş oluruz.  Bizim de arzumuz en kısa zamanda maskeden de kurtulalım. Halkımız da bu konuda bir rahatlama sürecine girmiş olsun.

BİZ F-35'TE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK"

(Biden'a) Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Çünkü biz F-35'te üzerimize düşeni yaptık.

ABD'nin Afganistan’dan çekilme kararı sonrasında, Türkiye burada çok daha fazla sorumluluk alabilir.

Ermenistan, güven artırıcı adımlar atmaya başlamalı. Döşediği mayınların haritalarını Azerbaycan’la paylaşması bu yönde önemli bir ilk adımı teşkil edecektir.

ZENGEZUR KORİDORU

Rusya tarafında geciktirme niyeti olduğuna ihtimal vermiyorum. Tam aksine yardımcı bir hava içinde. Yakın zamanda Putin'le ikili görüşme yapacağız.

"KARŞIMIZA KİMİN ÇIKACAĞI BİZİ PEK DE İLGİLENDİRMİYOR"

Cumhur İttifakı'nın adayı belli. Dolayısıyla bizim karşımıza kimin çıkacağı bizi pek de ilgilendirmiyor.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Taslak çalışmamız tamamlandı, MHP ile paylaşacağız.

CUMHUR İTTİFAKININ ADAYI BELLİ

"Cumhur İttifakı'nın adayı belli" ifadesini kullanan Erdoğan, "Dolayısıyla bizim karşımıza kimin çıkacağı bizi pek de ilgilendirmiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER