Erdoğan'dan İtalya'ya mektup: Dost kara günde belli olur!

Türkiye, koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren ve ağır kayıplar veren İtalya ve İspanya'ya uçaklarla tıbbi yardım malzemesi göndermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da birer mektup gönderdi

Erdoğan'dan İtalya'ya mektup: Dost kara günde belli olur!

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren ve ağır kayıplar veren İtalya ve İspanya'ya uçaklarla tıbbi yardım malzemesi göndermişti.

Erdoğan bugün de bu iki ülkenin başbakanlarına birer mektup gönderdi.

Erdoğan, İtalya'ya gönderdiği mektupta,  "Türkçemizde "Dost kara günde belli olur" diye bir atasözümüz vardır. Bu anlayışla, NATO´nun Avrupa-Atlantik Afet Mukabele Eşgüdüm Merkezi (EADRCC) aracılığıyla da iletmiş bulunduğunuz yardım çağrınıza cevaben, bugün Hava Kuvvetlerimize ait bir uçakla ülkenize tıbbi yardım malzemesinin intikalini sağlıyoruz" ifadelerine yer verdi.

İspanya'ya gönderilen mektupta ise "Dostluğun nişanesi olarak, geçtiğimiz günlerde Türk Kızılay´ı aracılığıyla İtalya´ya yardım malzemesi göndermiştik. NATO´nun Avrupa-Atlantik Afet Mukabele Eşgüdüm Merkezi (EADRCC) aracılığıyla iletmiş bulunduğunuz yardım çağrınıza cevaben de, askeri kanallarımızdan ilave malzeme sevk ediyoruz. Ayrıca, salgınla mücadelede İtalya´nın acil ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemelerin ülkemizden ihracatı konusunda, elimizden gelen tüm kolaylığı sergiledik" denildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER