Erdoğan'ın da katıldığı toplantıda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'dan kritik açıklamalar

Anayasa Mahkemesi'nin yeni üyesi Basri Bağcı'nın yemin töreninde konuşan Zühtü Arslan, yargı bağımsızlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın da katıldığı toplantıda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'dan kritik açıklamalar

Anayasa Mahkemesi'nin yeni üyesi Basri Bağcı'nın yemin töreni Yüce Divan Salonu'nda yapıldı.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salona girişinde CHP lideri Kılıçdaroğlu ile elini göğsüne götürerek selamlaşırken, liderlek toplantıyı maske takarak ve sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde izledi.

Toplantıda konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, şunları söyledi:

- Bizim gibi olmayan, bizim gibi düşünmeyenlerin de hakları olduğunu düşünmemiz gerekir.

- Adaletin gözü bağlıdır. Tarafların kim olduğuna bakmadan adil yargılamada bulunur.

- Yargının tarafsızlığı öncelikle bağımsızlığını gerektirir. Yargının bağımsızlığı anayasada çok net ifade edilmiştir. 

- Terazi, kadim medeniyetlerde temel ölçülerden birisidir. Bu sayede kamu düzeni sağlanır. Adaleti sağlayan hukuk düzeni, toplum ve devlet için bir rahmettir. 

- Hukuksuz kalan bir millet soluksuz kalan bir devlettir. İki tarafı keskin kılıç hukukun üstünlüğünü vurgular. Bu üç unsur hayata geçirildiğinde adil yargılanma sorunları ortadan kalacaktır.

- Bireysel başvuruyu başarıyla uygulayan hiçbir ülkede bizde olduğu kadar başvuru yapılmamaktadır. Mahkememize 2019'da 43 bin civarında başvuru yapılmış, yaklaşık 40 bin başvuru sonuçlandırılmıştır.

- Türk yargı sisteminden ve idareden beklenen AİHM standartlarını dikkate almaktır. Amaç bütün ihlalleri gidermek değil, hukuk ve idari sistemi aynı ihlallerden men etmektir. Aksi halde bizim temel meseleleri çözmemiz mümkün olmayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER