Erdoğan'ın Uyarısı İşe Yaradı: İhraç Ürünlerde Artık Böyle Yazacak!

Geçtiğimiz aylarda yapılan yerli otomobilin tanıtımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sahnede 'Made in Turkey' ifadesi yer alınca 'Made in Türkiye' olarak düzeltilmesini istemiş ve yazı değiştirilmişti. Erdoğan'ın bu uyarısından sonra iş dünyası da harekete geçti

Erdoğan'ın Uyarısı İşe Yaradı: İhraç Ürünlerde Artık Böyle Yazacak!

Geçtiğimiz aylarda yapılan yerli otomobilin tanıtımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sahnede 'Made in Turkey' ifadesi yer alınca 'Made in Türkiye' olarak düzeltilmesini istemiş ve yazı değiştirilmişti. Erdoğan'ın bu uyarısından sonra iş dünyası da harekete geçti. Artık ihraç edilen tüm ürünlerde Made in Türkiye yazacak.

'ARTIK KENDİ ADIMIZI KOYMALIYIZ'

Türkiye İhracatçılar Meclisi konuyla ilgili yasa taslağı hazırladı. Taslak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a sunulacak. TİM Başkanı İsmail Gülle, "Türkiye adını tüm dünya biliyor. Ancak ihraç ürünlerine 'Made in Turkey' yazıyoruz. Artık kendi adımızı koymalıyız" dedi.

SLOGAN DA DEĞİŞTİRİLECEK

Gülle, Türkiye'nin potansiyelini keşfetmekle ilgili kullanılan Turkey Discover the Potantial (Türkiye potansiyelini keşfet) sloganının da değiştirileceğini de söyledi. 2014'te Ekonomi Bakanlığı ve TİM 'Made in Turkey' damgası yerine "Turkey Discover the potential (Türkiye potansiyelini keşfet)" olarak belirlenen Turkey logosunu çıkarmıştı.

LOGOLAR BASILDI

TİM'in adımına diğer derneklerden de destek geldi. MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, kendilerinin uzun süredir ihraç ettikleri ürünlere "Made in Türkiye" logosu bastıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER