Erdoğan Putin görüşmesi öncesi Türk F-16'lar Rus savaş uçaklarına karşı havalandı

İdlib'de yaşanan gerginlik sonrası hava hattı da oldukça hareketli. Bölgedeki Rus savaş uçakları, Mehmetçiğin operasyon yaptığı Bahar Kalkanı Harekatı bölgesine yaklaşınca Türk F-16'lar bir komutla havalandı. Bir süre boyunca uçuş gerçekleştiren F-16'lar Rus savaş uçakları bölgeden ayrılınca geri döndü

Erdoğan Putin görüşmesi öncesi Türk F-16'lar Rus savaş uçaklarına karşı havalandı

Suriye'nin İdlib kırsalında dün Türk ve Rus uçakları arasında hava gerginliği yaşandı. Rus jetleri, Bahar Kalkanı Harekat bölgesine yaklaşınca, Türk F-16'lar teyakkuza geçerek havalandı ve bölgede bir süre uçuş gerçekleştirdi. Rus jetlerinin bölgeyi terk etmesi sonucu gerginlik sonra erdi.

Harekat merkezi emri verdi

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları, Bahar Kalkanı Harekat bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait birliklere yaklaştı. Bu doğrultuda Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçakları, harekat merkezinden verilen komutla Suriye sınırında bir süre boyunca uçuş icra etti. Rus jetlerinin, harekat bölgesinden ayrılması ile havadaki gerginlik sonra erdi.

Öte yandan Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları gün boyunca İdlib'in doğu ve güney bölgelerini bombaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER