Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'ın Semerkant şehrinde yarın başlayacak Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılacak. Üye ülkelerin liderleri ile bir araya gelecek.

Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılacak

Geçtiğimiz hafta 3 ülkede resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışı ziyaretlerine bu hafta da devam edecek.

Erdoğan, ilk olarak yarın Özbekistan'da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılacak. İki gün sürecek zirvenin ardından ise Birleşmiş Milletler 77'nci Genel Kurulu'na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek.

Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi

Toplantıya ev sahipliği yapan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in davetiyle toplantıya katılacak Erdoğan, zirve kapsamında bir dizi ikili temasta bulunacak.

Zirvenin yapılacağı Semerkant'a gidecek olan Erdoğan, ağaç dikimi etkinliğine katılacak, "ebedi şehir" olarak da anılan kentin yeni inşa edilen bölgelerini gezecek ve diğer liderlerle akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonraki gün zirvenin açılış etkinliğine katılacak, aile fotoğrafında yer alacak ve zirvenin ikinci oturumunda konuşma yapacak.

Resmi öğle yemeğine katılacak Erdoğan'ın, zirve kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başta olmak üzere zirveye katılan devlet başkanlarıyla bir dizi ikili görüşme yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinde tahıl koridoru konusunun başlıca gündem maddesi olması öngörülüyor.

Zirveye, Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan ile örgütün gözlemci üyesi Belarus, Moğolistan ve İran cumhurbaşkanları ile ev sahibi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in davet ettiği Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov ve uluslararası kuruluşların temsilcileri de katılacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER