Erken seçim var mı, seçim barajı kaça düşecek: Flaş iddialar

Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Sistemi'ni değiştirmek için AK Parti ve MHP'nin ayrı ayrı çalışma yaptığı, bunun daha sonra ortak bir teklife dönüştürüleceği ileri sürüldü

Erken seçim var mı, seçim barajı kaça düşecek: Flaş iddialar

Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Sistemi'nin değiştirilmesi için düğmeye basıldı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde "Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nı değiştirmek için AK Parti ve MHP ayrı ayrı çalışma yapıyor. Sonra bunlar bir heyet tarafından ortak bir teklife dönüştürülecek" diye yazdı.

Yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 5 ya da 7’ye düşürülmesi üzerinde durulduğunu ileri süren Selvi, "Yüzde 7 seçeneği daha güçlü görünüyor. Ama bir de ittifakları etkileyecek bir düzenleme üzerinde duruluyor. Yüzde 1 alan partilerin dahi Meclis’te temsil edilmesiyle ilgili bir formülden söz ediyorum" ifadelerini kullandı.

Seçim yasasındaki değişikliklerin 2021 yılında gerçekleşmesinin beklendiğini vurgulayan Selvi, "Bu aynı zamanda 2022 yılında da seçim olmayacağı anlamına geliyor. Neden mi? Çünkü Anayasa’nın 67. maddesine göre, 'Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz' deniliyor da ondan. Ama partiler toplanır, bir defalığına bu maddeyi değiştirirse, o zaman hem seçim yasası değişir, hem de o yasayla seçimlere gidilebilir" yorumunu yaptı.

Abdülkadir Selvi, "Erken seçim var mı?" sorusuna da şu cevabı verdi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin zamanında yapılmasından yana. Bahçeli de o yönde irade beyanında bulundu. Ülkeyi seçime götürecek olan iki lider olduğu için beyanları önemli. Ancak Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde de erken seçimin gündeme getirilmesine tepki gösteriyordu. Ama birde baktık ki seçim kararı alınmış."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER