Eşi Sedef Berberoğlu ile bir kişiyi daha öldüren katile Yargıtay'tan 'Tahrik' kararı

Muğla'da 7 yıl önce eşi 26 yaşındaki Sedef Berberoğlu ile 18 yaşındaki Abdullah Tekin'i öldüren 45 yaşındaki Lütfi Sefa Berberoğlu'nun müebbet hapis cezası bozuldu

Eşi Sedef Berberoğlu ile bir kişiyi daha öldüren katile Yargıtay'tan 'Tahrik' kararı

Muğla'da 7 yıl önce eşi ile bir kişiyi daha öldüren 45 yaşındaki Lütfi Sefa Berberoğlu'nun müebbet cezası Yargıtay tarafından  'tahrik' indirimi uygulanmadığı gerekçesiyle bozuldu.

Olay öncesi Menteşe ilçesinde çalıştığı gıda ürünleri pazarlama şirketindeki işinden çıkartılan Lütfi Sefa Berberoğlu, şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşi Sedef Berberoğlu tarafından terk edilmişti.

Berberoğlu, 13 Eylül 2013 gecesi ayrı yaşadığı eşini  Muğla-Marmaris yolu Sakartepe mevkiinde otomobilde 33 yaşındaki Okan D. ve 18 yaşındaki Abdullah Tekin ile gördü. 

Bunun üzerine otomobilinden pompalı tüfeğini alan Lütfi Sefa Berberoğlu, 26 yaşındaki eşinin bulunduğu aracın yanına gitti. 

Berberoğlu'nun geldiği fark eden, bir restoranda garson olarak çalıştığı öğrenilen Okan D. koşarak kaçtı.

Lütfi Sefa Berberoğlu, önce otomobile, ardından da içindeki bir çocuğunun annesi, muhasebeci eşi Sedef Berberoğlu ve Abdullan Tekin'e peş peşe ateş etti. 
Berberoğlu ve Tekin, olay yerinde yaşamlarını yitirdi. 

Olayın ardından polise teslim olan Lütfi Sefa Berberoğlu, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

Berberoğlu hakkında Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Sefa Berberoğlu'nu, Abdullah Tekin'i öldürmekten ömür boyu, eşi Sedef'i öldürmekten ağırlaştırılmış müebbete mahkum etti.

Okan D.'yi öldürmeye teşebbüsten de 15 yıl hapis verdi, tahrik indirimi yapmadı.

 Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi. 

Yargıtay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, olayda hayatını kaybeden Abdullah Tekin için katil zanlısına verilen müebbet hapis cezasını onadı. 

Ancak boşanmak üzere olduğu eşini öldürmekten aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, mahkemenin tahrik indirimi kullanmadığı gerekçesi ile bozdu.

Yargıtay 1'inci Daire Başkanlığı, kararın bozulmasında 'Eşine karşı zamana yayılan kötü muameleleri sanıktan kaynaklanan bir haksızlık oluşturmakta ise de maktul Sedef Berberoğlu'nun Türk Medeni Kanunu'nun 185/3 maddesinin eşlere yüklediği sadakat yükümlülüğünü ihlal etmesi karşısında haksız tahrikte dengenin lehine bozulduğunun ve sanığa tayin edilen cezadan TCK'nın 29. maddesi uyarınca makul oranda indirim yapılması gerektiğine' gerekçe gösterdi.

Yargıtay 1'inci Daire Başkanlığı ayrıca olaydan yara almadan kurtulan Sedef Berberoğlu'nun sevgilisi Okan D.'yi öldürmeye teşebbüs eden sanık Lütfi Sefa Berberoğlu'na verilen 15 yıl hapis cezasını, Sedef Berberoğlu'nun evli olduğunu bilmesine rağmen ilişki yaşamak sureti ile sorunların büyümesine ve sanığa yönelik tehdit ve ağır hakaretler nedeniyle haksız tahriki düzenleyen TCK'nın 29/1 maddeleri uyarınca makul bir ceza indirimi yapılması gerekirken, cezanın asgari oranda indirilmesi nedeniyle sanığa fazla ceza tayin edildiği gerekçesi ile mahkemenin bu kararını da bozdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER