Eski MİT mensubu Kozinoğlu'nun notlarında Orhan İnandı

Eski MİT Asya Bölge Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu, Ergenekon kumpasında tutuklu bulunduğu sırada yazdığı mektupta MİT'in operasyonuyla Türkiye'ye getirilen Orhan İnandı'yı anlatmıştı: Kırgız Gizli Servisine angaje edilmiş.

Eski MİT mensubu Kozinoğlu'nun notlarında Orhan İnandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün düzenlenen bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı konuşmada FETÖ’nün Orta Asya Genel Sorumlusu Orhan İnandı’nın yakalanarak Türkiye’ye getirildiğini açıklamıştı.

Aydınlık Gazetesinin gündeme taşıdığı haberinde, MİT’in operasyonuyla yakalanan İnandı için Kırgızistan’da Türkiye Büyükelçiliği önünde 1 Haziran’dan beri eylemler yapılıyordu.

Gülen'in bilgisi dışında kişisel servet edindi. FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen bazı isimlerin İnandı’nın akıbetiyle ilgili sosyal medyada yürüttüğü kampanyaya Alman hükümeti de katılmış, Kırgızistan yönetimine sorular yöneltmişti.

Kırgızistan'da ayrıca Sapat okul binası önünde toplanan eylemciler, Kırgız makamlarından Orhan İnandı'nın bulunması için çağrılar yapmıştı. FETÖ, Türkiye'yi ikinci Cemal Kaşıkçı cinayeti yalanıyla suçlamıştı. İçişleri Bakanlığının arama kararı çıkardığı İnandı, arananlar listesinde yeşil kategoride yer alıyordu.

İNANDI GÜLEN’İN ASYA İMAMI

FETÖ’nün Ergenekon tertibinde yargılanan MİT’in Asya Bölgesi Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu, ölümünden kısa süre önce Aydınlık’a gönderdiği notlarında Orhan İnandı’ya ilişkin bilgilere de yer verdi. Kozinoğlu, İşçi Partisi (Vatan Partisi) Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ulaştırdığı mektupta, FETÖ’nün Orta Asya’daki yapılanmasını anlattı. Kozinoğlu’nun mektubu, 16 Kasım 2011’den itibaren yazı dizisi halinde yayımlandı.

ORHAN İNANDI BÜYÜKELÇİ GİBİ

Kozinoğlu, FETÖ’nün Orta Asya yapılanmasını da anlattığı notlarda şunları aktardı:

- Kırgızistan’da uzun yıllardır ve halen tüm okulların başında olan şahıs ORHAN İNANDI, aslında F. GÜLEN’in Asya imamıdır. Kırgız devleti ile irtibatlı esasen odur. Büyükelçinin hiçbir forsu yoktur. TC Devleti de bu şahıs üzerinden Kırgız yönetimi ile irtibat kurmaktır. Anılan şahıs Kırgısiztan’da, F. GÜLEN cemaatinin bilgisi dışında GİZLİ bir ŞAHSİ servet de edinmiştir. Haremi vardır. Lüks içerisinde yaşamaktadır. Kırgızistan Servisi tarafından angaje edilmiştir. Kırgız Gizli Servisi her adımını bilmektedir. Anılan, Kırgız Servisine de F. GÜLEN cemaatini anlatmaktadır. Kırgızlar, F. GÜLEN’in okullarını muhtaç oldukları için şu an itibariyle kapatamamakta olmakla birlikte, Orhan İNANDI’dan elde ettikleri tüm bilgileri, Rus ve Çin servisine aktarmaktadırlar. (F. GÜLEN cemaatinin Asya faaliyetlerine ilişkin.)

GÜLENCİ OLMADAN İŞ YAPTIRILMIYOR

“Aslında RF (Rusya Federasyonu) ve Türkmenistan’daki okullar, Orhan İNANDI’nın verdiği bilgiler sonrası kapatılmıştır.

- Ayrıca gerek Kırgızistan, gerek Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Tacikistan’daki TİKA, THY, büyükelçiliklerdeki eğitim, ticari ve ekonomi, din, kültür müşavirliklerinin tamamı F. GÜLEN’ciler tarafından kapatılmıştır. Söz konusu ülkelerde F. GÜLEN’ci olmadan iş yapmak, ticaret vb. hiçbir faaliyet yaptırılmamaktadır. TİKA-büyükelçilik-THY-açık olduğu yerlerde okullar ve işadamları bir ekip şeklinde çalışmaktadırlar.”

CEZAEVİNDEYKEN KAYBETTİK

MİT’in Asya Bölge Başmüşaviri Kozinoğlu, Afganistan'da görevliyken, FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz tarafından, Ergenekon soruşturmasına dahil edilerek Türkiye'ye getirilmişti. Kozinoğlu, “Terör örgütü üyeliği ve gizli bilgileri temin etmek” suçlamasıyla 10 Mart 2011'te tutuklanmıştı. Kozinoğlu tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde 12 Kasım 2011'de şüpheli biçimde hayatını kaybetmişti.

FETÖ OKULUNUN BAŞKANLIĞINI YAPTI

1995 yılında Kırgızistan'a yerleşen ve 2010 yılında Kırgızistan vatandaşlığı alan İnandı, burada FETÖ'nün üst düzey yöneticiliğini yaptı.

2017'ye kadar Kırgızistan imamlığı yapan İnandı, 2017 yılından sonra Orta Asya Genel Sorumlusu olurken Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan gibi ülkelerde de faaliyet yürüttüğü öğrenilmişti.

2001 yılından bu yana da Uluslararası Sapat Eğitim Kurumları başkanlığı yaptı. Sebat Eğitim olarak 1992'de Kırgızistan'da faaliyet göstermeye başlayan kurumun, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden bir yıl sonra Kırgız devletine devredildi ve adı Sapat olarak değiştirildi. Sapat'ın Kırgızistan'da 100 milyon doları aşkın mal varlığının olduğu iddia ediliyor. Türkiye, FETÖ'ye ait olduğu bilinen okulların Maarif Vakfı'na devredilmesini Bişkek yönetiminden talep etmiş ancak Kırgızistan’dan bu yönde bir karar çıkmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER