Ethem Sancak neden parti değiştirdiğini açıkladı: AK Parti'ye katıldıktan sonra yoksullaştım

"Biz Amerika'nın desteğiyle iktidara geldik" sözleri sonrası AKP'den istifa etmek durumunda kalan iş adamı Ethem Sancak, Vatan Partisi'ne katıldı.

Ethem Sancak neden parti değiştirdiğini açıkladı: AK Parti'ye katıldıktan sonra yoksullaştım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen, hatta bir zamanlar kendisine 'aşık olduğunu' söyleyen eski AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ethem Sancak'ın yeni adresi belli oldu.

Sancak, bugün Genel Başkan Doğu Perinçek'in de bulunduğu toplantıda Vatan Partisi'ne katıldı. 

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın aktardığına göre "Bir malumu ilan ediyoruz. Neredeyse 4 aydır benimle ilgileniyorsunuz. Medyanın bu kadar ilgisinde olacağımı düşünmüyordum ama teşekkür ediyorum. Lütfen beni elli yıllık geçmişimle görün. Ülke çıkarları söz konusu olduğunda para ikinci plandadır. Bir sürü genel başkanla çalıştım. Fikre değer veren tek liderdir Perinçek" diyen Sancak, şöyle devam etti:

"Beni 'AK Parti dönemi zengini' olarak lanse ediyorlar. Onlara şunu söylemek istiyorum: Ben AK Parti'ye katılmadan önce TÜSİAD'ta Başkan yardımcılığı yaptım. AK Parti'ye katıldıktan sonra yoksullaştım. Ben AK Partideyken de ülkem için yaptım. Yıkılmış BMC’yi aldım. 'One minute' olayında millet 'dik dur eğilme' diyor. Ona ben fikir liderliği yaptım. Dağılmış iflas etmiş BMC’yi ayağa kaldırdım."

Doğu Perinçek ise Sancak'ın yaptığı açıklamalarla 'siyasetin nasıl yapılması gerektiğini gösterdiğini' söyledi.

NE OLMUŞTU?

Sancak ve Erdoğan, aslında ilk olarak Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasıyla başlayan süreçte ters düştü.

Erdoğan, "Biz NATO'da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz" gibi sözlerle ittifakın genişlemesini savunurken, Sancak tam tersi görüşlere sahipti; 4 Mart 2022'de şunları söylüyordu:

"Rusya Ukrayna meselesinde ana suçlu NATO'dur. NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016'da darbeye kalkışan da NATO'dur. Yaptırımlara katılmayacağız çünkü Rusya düşerse Türkiye bölünür, Türkiye düşerse de Rusya için aynı şey geçerli." 

Ancak ipleri koparan gelişme, 30 Mart 2022'de Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen 'Türkiye'nin güvenliği ve NATO' adlı konferansta yaşandı.

Sancak, burada "Biz Amerika'ın desteğiyle iktidara geldik. Taç giyen baş akıllanır. One minute olayında rest çektik. Batı'nın pranga sistemine kafa tutmaya başladık. Bunu devirebilmek için en son içimize sızdırdıkları FETÖ, 15 Temmuz darbesini yaptı. Biz milletimizin desteğiyle bunları yendik" ifadesini kullandı.

Bu sözler üzerine Sancak, AK Parti'den kesin ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk edildi; kararı beklemeden iktidar partisinden istifa etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER