Evcil Hayvanını Sokağa Terk Edenlere Büyük Ceza!

Uzun süredir hazırlığı süren hayvan hakları için hazırlanan rapor tamamlandı. Her türlü hayvan istismarının önüne geçmeyi hedefleyen raporda çok ciddi yaptırımlar var

Evcil Hayvanını Sokağa Terk Edenlere Büyük Ceza!

Son zamanlarda hayvan haklarının sıklıkla gasp edilmesi ve yaşam alanlarının kötüye kullanılması hayvanseverler tarafından protesto ediliyordu. Hayvanını terk eden, kötü davranan ve sokak hayvanlarına cinsel istismarda bulunan kişilere yaptırım gelmesi mecliste de konuşuluyordu. TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor tamamlandı ve raporda, kötü muameleye 2 yıl hapis, hayvanını sokağa atana ise 10 bin TL ceza verilmesi gibi maddeler var. Raporun özünü hayvan özgürlüğü ve refahı için mücadele eden aktivist sivil toplum kuruluşlarının fikirleri meydana getirirken, buna ek olarak hükümetin hazırlayacağı düzenlemeler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın yapacağı çalışmalar raporun son halini oluşturacak.

Yasa teklifinde bulunması istenilen maddeler ise şöyle:

  • Hayvanlar hukuk öznesi sayılmasa da hukuk nesnesi de (eşya) sayılmamalı.
  • Tüm ülke çapında kısırlaştırma uygulanmalı. Popülasyon kontrolü amacıyla hayvan sayısı tespit edilmeli. Hayvan refahı ve sağlığı açısından önemli risk doğuran mobil kısırlaştırma üniteleri ivedilikle kaldırılmalı.

EN AZ 10 BİN TL CEZA VERİLMELİ 

  • Bir hayvan neslini yok etme, öldürme, acımasızca ve zalimce eylemlerde bulunma, hayvanların cinsel istismarı ve dövüştürme suç kapsamına alınmalı. Ev hayvanını terk etmek gibi fiillere ilişkin 10 bin liradan az olmamak üzere idari para cezası getirilmeli.
  • Hayvanlara yönelik suç işleyenlerin hayvan sahibi olması engellenmeli. İnternet üzerinden hayvan dövüşü duyurusu katalog suç kapsamına alınmalı. Hayvanlara karşı işlenen suçlarda açılacak davalara ilgili kuruluşlar müdahil olabilmeli.
  • Hayvanlara yönelik işlenen fiillerin cezalandırılmasında sahipli-sahipsiz hayvan ayrımına son verilmelidir.
  • Sahibi olduğu hayvanı sokağa atan kişilere ciddi yaptırımlar getirilmelidir. Sokağa terk edilen bir hayvanın sahipli olduğunun anlaşılabilmesi için, kimliklendirmeye ilişkin mevzuat ivedilikle yürürlük kazanmalıdır.
  • ‘Hayvan Refahı Fonu’ oluşturulmalı. Hayvanlara yönelik işlenen suçlara müdahale etmek amacıyla hayvan kolluğu kurulmalı.

 ADALAR'DA FAYTON DEĞİL ELEKTRİKLİ ARAÇ KULLANILMALI

  • İstanbul Adalar’da belli bir miktarda fayton, Fayton Yönetmeliğine ve belirlenecek fayton sayısına uygun miktarda at bırakılmalı. Faytonlara koşulmak üzere sadece ağır yük atları için izin verilmeli. Atlar İSPARK Fayton Park Alanı’ndaki ahırlarda barınmalı ve Lunapark Meydanı’ndan Büyük Tur Yolu’nda gezinti yaptırılmalı. Acil olarak Adalar’da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilmeli.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER