Fabrika sahibine moral yemeği ortalığı karıştırdı: Belediyeden sert açıklama

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 kişinin öldüğü, 126 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasından sonra düzenlenen moral yemeği ile ilgili fabrika sahibi açıklama yaptı. Buna Hendek Belediyesi sert bir açıklamayla karşılık verdi

Fabrika sahibine moral yemeği ortalığı karıştırdı: Belediyeden sert açıklama

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 kişinin hayatını kaybettiği, 126 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasından sonra MÜSİAD'ın fabrika sahibi için moral yemeği düzenlediği bildirilmiş, fotoğraflanan yemek büyük tartışmalara yol açmıştı.

Fabrikanın sahibi ve MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, Sakarya'daki yerel basına bir açıklama yaptı. Coşkun şu ifadeleri kullandı:

-  Hendek'te gerçekleşen olay moral yemeği değildi, herkes bunu çok yanlış anladı.

- O yemekte ben yoktum zaten. Ben gelmişim gibi konuşuluyor, ama yoktum. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan'ı görevlendirdi ve patlamadan bir saat sonra yanıma geldi.

- Patlamadan sonra destek için 30'un üzerinde MÜSİAD şube başkanımız geldi. Şube başkanlarımız içeri yanıma alınmadı.

- Genel Başkanımız, gelen şube başkanlarımızla toplantı yapmak istedi. Toplantıyı MÜSİAD'ta yapacaktık, ama uzak olduğu için Hendek Bayraktepe'yi ayarladı belediye başkanımız. Bayraktepe'de toplantı yapıldı, yemek değil.

- Toplantının amacı görev dağılımı yapmaktı. ‘Yaralar nasıl sarılır, ailelere nasıl destek olunur, vefat edenlerin cenazesine kimler katılacak?' bunun için toplantı yapıldı. Ama maalesef farklı zihniyetteki kişiler ‘Yemek' dediler.

- Bizim Bursa şubemiz, sosyal medyada Sakarya'ya destek amaçlı Hendek'teyiz diye bir paylaşımda bulunmuş. Paylaşılan fotoğraf çarpıtılmış. Burada tek amaç, şube başkanlarımız ile birlikte toplanarak neler yapabilirizi konuşmaktı.

Bunun üzerine bir açıklama da Hendek Belediyesi'nden geldi. Belediyeden yapılan açıklama şöyle:

- 7 vatandaşımızın can verdiği, 126 vatandaşımızın ise yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasından sonra Belediyemiz iştiraki TÜRKAY A.Ş. tarafından işletilen Bayraktepe Sosyal Tesislerinde gerçekleşen akşam yemeği ve sonrasında yaşananlarla ilgili açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

- Fabrikanın sahibi olan MÜSİAD Başkanı Yaşar Coşkun'un basına yansıyan açıklamaları ve bazı çevrelerin, Bayraktepe'deki  bu toplantıyı Başkanımız Sayın Turgut Babaoğlu organize ettiği yönündeki söylemleri külliyen yalandır.

- Başkanımız, patlamanın yaşandığı andan itibaren saatlerce olay yerinde çalışmalarını sürdürmüş, işçilerin kurtarılması ve onların acılı aileleri dışında hiçbir konuyla ilgilenecek vakti dahi olmadığı gibi, hiçbir MÜSİAD temsilcisiyle görüşmesi olmamıştır.

- Kara gün olarak hafızalarımıza kazınan acı dolu bu günde, patlama bölgesindeki vatandaşlarımızın canından başka hiçbir şey düşünmezken; MÜSİAD Başkanlarının buluştuğu yemeğin Başkanımız tarafından uygun görüldüğü yönündeki açıklamalar yalan ve iftiradır.

- Kamuoyunda büyük tepkiye neden olan bu yemekle ilgili Başkanımızın hiçbir alakası ve bilgisi yokken heyetin tesiste ağırlandıkları ve toplantı için Bayraktepe'ye yönlendirildikleri iddiası gündem saptırmak, eleştirilere bizleri de ortak etmek amacıyla kurgulanmış oyundur.

- Bayraktepe Sosyal Tesisleri, halka açık bir ticarethane olduğu gibi buraya gelen misafirlerin kim ya da kimler olduğu, ne amaçla toplandıkları konusunda bilgi sahibi değiliz.

- Ayrıca Hendek Bayraktepe Derneği Başkanı olan MÜSİAD Sakarya İl Başkan Yardımcısı Özcan Nalbant tarafından düzenlenen bu yemek nedeniyle tesisimize 3 bin lira, yine Özcan Nalbant tarafından ödenmiştir.

- Yüzlerce ailenin gözyaşı döktüğü, evlere ateşin düştüğü bu acı olayın yaşandığı, nefes almakta bile zorlandığımız ve kendimizi bile unuttuğumuz o anlarda; böyle bir girişimde bulunmamızın mümkün olmadığını kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER