Fahrettin Altun'dan yabancı basına tepki: Türkiye'nin başarısı görülmüyor!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin koronavirüsteki başarısını göstermedikleri gerekçesiyle yabancı basına tepki gösterdi

Fahrettin Altun'dan yabancı basına tepki: Türkiye'nin başarısı görülmüyor!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türk Kızılayı'nın 1868 isimli dergisinin mayıs ayı sayısında çıkan röportajında Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinin görülmemesi gerekçesiyle yabancı basına tepki gösterdi.

Altun'un sözlerinden öne çıkan bölümler şöyle:

- Türkiye Covid-19 ile mücadelede örnek olduğu gibi yaptığı yardımlarla da dünyaya öncülük ediyor. Yabancı basında Türkiye'nin salgına karşı başarısının görülmemesi ya da art niyetli haber ve görsellere yer verilmesi Türkiye düşmanlığının dışa vurumundan başka bir şey değildir. 

- Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde her zaman olduğu gibi koronavirüs ile mücadele sürecinde de şeffaflık temelli bir iletişim strateisi izliyoruz.

- Tüm gelişmelerle ilgili gerçek ve aydınlatıcı bilgileri hızlı bir şekilde milletimizle paylaştığımız gibi dezenformasyona karşı da çok önemli bir mücadele yürütüyoruz. 

- Devletimiz Covid-19 salgınının etkisini en az indirebilmek için daha ilk vaka görülmeden önce bile birçok tedbiri hayata geçirdi, tüm imkanları seferber etti. 

- Sürecin hemen başında Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla Sağlık Bakanlığı'mız bünyesinde Bilim Kurulu oluşturularak, ulusal strateji belirlendi. Burada alınan tüm kararlar ve ortaya çıkan veriler açık ve net bir şekilde kamuoyuna sunuldu. Test, vaka, vefat ve iyileşme sayılarına ilişkin şeffaf bir şekilde periyodik bilgilendirmeler yapıldı.

- Diğer taraftan sosyal medyada kasıtlı bir şekilde dolaşıma sokulan dezenformasyon içerikli haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi, Türkiye düşmanlarının krizi kötü emellerine alet etmelerine izin verilmemesi yönündeki çağrımızı sürekli yineledik. 

- Tüm bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın uygulamaya aldıkları kararlar, tedbirler ve destekler hızlı şekilde vatandaşlarımıza bildirildi. Salgına ilişkin tedbirler ve veriler konusunda oldukça açık ve şeffaf olduk, olmaya da devam ediyoruz. 

- Yapılan hizmetlere çamur atmak, mücadelede aktif görev alan kurum ve kuruluşlarımızı karalamak isteyenlere de sağduyulu vatandaşlarımız itibar etmiyor. 

- Vefa Sosyal Destek ekiplerimiz her gün binlerce kişiye ulaşıyor. Vefa Sosyal Destek uygulamasıyla başta kıymetli büyüklerimiz olmak üzere birçok insanımıza devletimizin ve milletimizin şefkat eli dokundu. Milletimizin mayasındaki iyilik ve dayanışmanın en güzel örneklerini her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de görmek gururu verici.

- Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yurt içinde veya yurt dışında hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmadık.

- İsveç'te Covid-19 testi pozitif çıkan ancak tedavi edilmeyen Emrullah Gülüşken'i ambulans uçak gönderip Türkiye'ye getirmemiz, bu yaklaşımımızın son örneği oldu. 

- Mücadelede yer alan tüm kurum ve kuruluşlarımız en insani şekilde hareket ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sadece vatandaşlarının değil tüm insanların güven duymalarını sağlıyor. Bunu vatandaşlarımızın tedbirlere uymada ortaya koyduğu yüksek hassasiyet de gösteriyor. Çünkü vatandaşlarımız biliyor ki devletimiz, milletine rağmen bir adım atmaz, atmayacaktır. 

- Türkiye, Covid-19 ile mücadelede örnek olduğu gibi, yaptığı yardımlarla da dünyaya öncülük ediyor. Ancak yurt içi ve yurt dışında salgına karşı en etkili mücadeleyi veren ülke olmamıza rağmen uluslararası medya ne yazık ki Türkiye’nin başarısını görmezden gelebiliyor. 

- Bunun yanında uluslararası medya, ABD'de seyahat yasağı ya da İtalya'da işyerlerinin kapatılması gibi haberlerde manipülatif ve kasıtlı şekilde Türkiye’den fotoğraflar kullanarak asla kabul edilmeyecek hatalar yaptı. 

- Yanıltıcı haberlere karşı tepkimizi bu medya kuruluşlarına hemen mektup göndererek gösterdik ve söz konusu fotoğrafların kaldırılmasını sağladık. 

- En son, Covid-19 salgınıyla mücadelede başarılı ülkelere ilişkin başyazısında, Türkiye’nin başarısına yer vermeyen Amerikan The New York Times’a bir mektup yazarak, gazeteyi hatasını düzeltmek zorunda bıraktık. 

- Sayın Cumhurbaşkanı'mız, telefon diplomasisiyle salgına karşı mücadelede küresel girişimlere öncülük ederek bu sürecin uluslararası dayanışmayla başarıya ulaşacağını vurgularken, yabancı basında Türkiye’nin salgına karşı başarısının görülmemesi ya da art niyetli haber ve görsellere yer verilmesi, Türkiye düşmanlığının dışa vurumundan başka bir şey değildir.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER