Flaş... Flaş... Flaş... Türkiye, 800 milyar metreküp doğalgaz buldu!

Türkiye'de olduğu gibi dünya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın açıklayacağı müjdeyi beklerken, Reuters'a konuşan Türk yetkililerden çarpıcı bir iddia geldi

Flaş... Flaş... Flaş... Türkiye, 800 milyar metreküp doğalgaz buldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün bir müjdesi olduğunu belirtmiş ve bunun ne olduğunu da cuma günü bildireceğini söylemişti.

Erdoğan'ın sözleri Türkiye'de olduğu gibi dünyada da ilgi çekerken, yabancı basın kuruluşları da müjdenin ne olduğunu araştırmaya girişti.

Dünyanın ünlü haber ajanslarından Reuters, bu konuda çarpıcı bir haber yaptı. Reuters'a konuşan Türk yetkililer, "Karadeniz'de Tuna 1 kuyusunda 800 milyar metreküp doğalgaz bulundu, bu rezerv Türkiye'nin 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte" açıklamasında bulundu.

Ajansa konuşan bir yetkili, "Tuna-1 bloğundaki tahmini rezerv miktarı 800 milyar metreküp. Bu, Türkiye'nin yaklaşık 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılıyor" ifadelerini kullandı.

Ancak yetkili, üretime başlanmasının 7 ila 10 yıl alabileceğini kaydederek, yatırım maliyetlerinin 2 milyar ila 3 milyar dolar arasında olacağı bilgisini paylaştı.

Türk sondaj gemisi Fatih, temmuz ayının sonundan bu yana, Batı Karadeniz kıyılarının yaklaşık 100 deniz mili kuzeyinde, 'Tuna-1' olarak bilinen arama bölgesinde faaliyet yürütüyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER