Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ailesiyle yemek yerken gözaltına alındı

Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, Hatay'ın İskenderun ilçesinde ailesiyle birlikte yemek yediği lokantada gözaltına alındı.

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ailesiyle yemek yerken gözaltına alındı

Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez’in Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir lokantada ailesiyle yemek yerken gözaltına alındığı öğrenildi.

Dönmez’in lokantada kimlik sorgusu yapmak isteyen polise gerekçe sorduğu ve kimliği göstermek istememesi nedeniyle karakola götürüldüğü öğrenildi.

Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez’in gözaltına alınmasıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Aydın Baro Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt, şu ifadeleri kullandı:

“Ailesiyle yemek yediği lokantada kimliğini almak isteyen polislerden dayanak isteyen Hatay Barosu Başkanımız Avukat Ekrem Dönmez zorla götürülüp göz altına alındı. Sosyal medya açık olduğu için bu bilgiyi sizlerle paylaşabiliyorum. Hepimiz başkanımızın yanındayız, yola çıkmaya hazırım.”

Polisin “Biz devletiz kanunsuz iş yapmayız” diyerek zorla gözaltına aldığı Dönmez karakoldan sabah saatlerinde ayrılırken polislerle birbirlerinden karşılıklı şikayetçi oldukları öğrenildi.

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da gözaltı kararına tepki gösterdi. Feyzioğlu şunları söyledi:

- Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz.

- Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy Mersin’den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay’a intikal etmiştir.

- Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A’nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez.

- Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır.

- Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB konunun takipçisi olacaktır.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da olaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

- Makul şüphe mi var? Söylemeye mecbursun. Önleme araması için karar mi var? İbraz etmeye mecbursun. Bunları yapmıyorsan “polis” olamazsın.

- Olamadığın, kendini “devlet” zannetmenden belli… Kimse “hukuk devletinden” bahsedemiyorsa sorumlusu bunlardır.

Gözaltı uygulamasına birçok baro ve baro başkanı tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER