Havalar ısındı, yangın sezonu başladı! 4 ilde birden çıktı

Havaların ısınmasıyla birlikte Türkiye'de yangın sezonu başladı. Çanakkale, Bilecik, Osmaniye, Bursa'da orman yangını çıktı

Havalar ısındı, yangın sezonu başladı! 4 ilde birden çıktı

Türkiye'de havalar biraz ısındı, orman yangınları tekrar başladı. Çanakkale, Bilecik, Osmaniye, Bursa'da orman yangını çıktı

ÇANAKKALE

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Bayramiç'te devam eden orman yangınına ilişkin, yangının köy yerleşim alanlarına sıçramasının önlendiğini belirterek, "Arkadaşlarımızın, fırtınaya, kuvvetli bir rüzgara rağmen çalışmaları devam ediyor." dedi.

Vali Aktaş, Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tahsin Saruhan ve Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ile birlikte yangın bölgesinde inceleme yaptı.

Ekipleri denetleyen ve çalışmaları koordine eden Aktaş, daha sora gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının kontrol altına alınabilmesi için büyük mücadele verildiğini söyledi.

Dağoba, Çırpılar ve Külcüler köyleri arasında başlayan yangının söndürülmesi için orman teşkilatı ve diğer kurumların yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini vurgulayan Vali Aktaş, şunları kaydetti:

"Yangının köy yerleşim alanlarına sıçraması önlenmiş vaziyette. Arkadaşlarımızın, fırtınaya, kuvvetli bir rüzgara rağmen çalışmaları devam ediyor. Çevre illerden yaklaşık 50 civarında arazöz, 15 civarında iş makinesi, Orman Bölge Müdürlüğümüzün ve diğer kurumların jandarma ile AFAD'dan yaklaşık 300 personel arkadaşımız bir mücadele veriyorlar. Umuyoruz bu rüzgara rağmen, bu gece içerisinde daha da bir ilerleme sağlanmış olacak ama şu an için zaten tam kontrol altına alınmadıysa da yerleşim yerlerini, hayatı çok büyük ölçüde etkileyecek bir durum gözükmüyor. İnşallah, ilerleyen saatlerde daha da bir yol almış olacağız."

İlhami Aktaş, yangının tek bir alanda değil parça parça olarak birden fazla alanda devam ettiğini dile getirdi.

Zarar gören alanla ilgili net bir rakam veremediklerini dile getiren Aktaş, "Rüzgarın da etkisiyle başka bölgelere de sıçrıyor. Alanda sadece orman alanı değil, yoğunlukta orman olmasına rağmen bitki örtüsünün olduğu yerler. O yüzden tam bir sağlıklı rakamı sabah vermek daha doğru olur." diye konuştu.

BİLECİK

Bilecik'te çıkan orman yangını kısmen kontrol altına alındı.

Merkeze bağlı Kızıldamlar köyü ile Kurtköy arasındaki Abuşlar mevkisi yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına ekiplerce müdahale edildi.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğleden sonra başlayan yangının saat 00.15 itibarıyla kısmen kontrol altına alındığını söyledi.

43 iş makinesi ve 174 personelle yangınla cansiperane mücadele edildiğini vurgulayan Kızılkaya, "Yangın daha fazla büyümeden kontrol altına alınmış oldu. 300 dönümlük bir alandan bahsediliyor ama gün ağardığında daha da net bir şekilde ortaya çıkaracağız. Tekrar geçmiş olsun, bütün ekip arkadaşlarımıza, gayret eden kardeşlerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kızılkaya, devam eden çalışma doğrultusunda sabaha kadar yangını tamamen söndürmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

OSMANİYE

Osmaniye’nin Düziçi ilçesi Söğütlügöl Mahallesi Mahmutlar mevkiinde bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Gece karanlığında alevleri fark eden mahalle sakinleri durumu Düziçi Orman İşletme Şefliğine bildirdi.

İhbar üzerine yangın bölgesine çok sayıda arazöz ve yangın söndürme ekibi sevk edildi. Kısa sürede bölgeye gelen ekipler yangını söndürmek için çalışmalara başladı. Yaklaşık 4 saat süren çalışma neticesinde kontrol altına alınan yangında soğutma çalışması başlatıldı. Yangın nedeniyle yaklaşık 10 dönümlük alanın zarar gördüğü öğrenildi.

BURSA

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı, Osmangazi ilçesindeki yangının söndürülme çalışmaları devam ediyor.

Merkez Nilüfer ilçesine bağlı Dağyenice Mahallesi ile Osmangazi ilçesi Karaislah Mahallesi yakınındaki ormanlık alanlarda yangın çıktı.

Kuvvetli lodosun da etkisiyle yayılan alevlerin olduğu bölgelerden yükselen dumanın görülmesi üzerine ihbarda bulunuldu.

Olay yerine gelen Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler, iki bölgedeki alevlere çok sayıda arazöz ve itfaiye araçlarıyla müdahaleye başladı.
Dağyenice Mahallesi'ndeki yangını kontrol altına alan ekipler, Karaislah Mahallesi yakınında örtülük alanda başlayarak ormana yayılan yangının söndürülmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Karaislah Mahallesi'ndeki yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Canbolat, bugün üzücü bir olayın yaşandığını söyledi.

Canbolat, yangına müdahalenin sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:
"Bahçeden çıkan çalı, çırpı ve odunları yakma suretiyle başlayan bir yangın, 3 ayrı noktada şu an Karaislah Mahallesi'nde devam etmekte. İlk andan itibaren Orman Bölge Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi, Harmancık ve Keles'ten gelen ekiplerle müdahaleye başlandı. Şu an itibarıyla kısmi zamanlı olarak rüzgar da oluyor. Şiddetli rüzgara da dönüşüyor ve yanma devam ediyor. Şu anki taktiksel olarak çalışmamız bu yangının çevresini kuşatarak abluka altına almak ve sonra soğutma çalışmalarına geçmek. Şu an için yangının çevresini çevirmekle meşgulüz. İnşallah rüzgar diner ve ekiplerimiz tamamlandığı zaman da çevresini çevirip bu müdahale çalışmalarına sabaha kadar devam edeceğiz."

Bölgede 22 arazöz, 14 tanker, 2 greyder, 1 loder, 5 dozer, 10 ilk müdahale aracı ve 90 personelle yangına müdahale edildiğini vurgulayan Canbolat, şöyle devam etti:

"Buradan şu çağrıyı yapmamız lazım. Önümüzdeki hafta bu bahçelerdeki örtü, çöp ve çıkan dalların yakılmasını yasaklayan bir genel emri de en kısa zamanda çıkaracağız. Bu sene yangın işi erken başladı. Vatandaşlarımızın orman yangınlarının çıkmaması konusunda hassasiyet göstermeleri gerekiyor. Çünkü ilimizde çok nitelikli orman var ve ilimizin yüzde 45'i orman. Bütün vatandaşlarımızı hassas ve duyarlı olmaya, bir yangın durumu söz konusu olduğunda da ivedi olarak ormanla, jandarmayla gerekli irtibatın bir an önce kurulmasını sağlıyoruz. İnşallah kısa bir netice alırız diye düşünüyoruz."

Vali Canbolat, Dağyenice Mahallesi'ndeki yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Karaislah Mahallesi'ndeki yangının da 50-60 hektar civarında bir alanı etkilediğini sözlerine ekledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER