HDP'li Tuma Çelik'in tecavüz ettiği kadın olayı Meclis'te anlattı: Şoke eden ifadeler

Meclis, HDP’den ihraç edilen Mardin milletvekili Tuma Çelik’in cinsel saldırıda bulunduğu D.K.’yı dinledi.

HDP'li Tuma Çelik'in tecavüz ettiği kadın olayı Meclis'te anlattı: Şoke eden ifadeler

HDP Milletvekili Tuma Çelik'in cinsel saldırıda bulunduğu D.K. Meclis'te uğradığı saldırıyı anlattı. 

D.K.'nin anlattıkları TBMM'de kurulan komisyonu etkiledi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, "Evet, çok büyük bir utanç yaşandı. İğrenç bir olayla karşı karşıya kaldık. HDP milletvekili Tuma Çelik’in cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen D.K. büyük bir mağduriyet yaşadı. Ama yılmadı. Susmadı. PKK’nın baskısına, Tuma Çelik’in tehditlerine, HDP milletvekillerinin “Olayı kapat” baskısına rağmen onurlu bir mücadele verdi. Ve dün Meclis tarihinde ilk kez cinsel saldırıya maruz kalan bir kadını dinledi. Bu kadınlarımız adına önemli bir kazanım. Bundan sonra bu tür iğrençlikleri yapanların karşısında sadece yasalar olmayacak. Meclis de kadınlarımız için seslerini duyuracakları yeni bir mecra oldu" ifadelerini kullandı.

Selvi yazısında D.K.'nın anlattıklarına da yer verdi. D.K.'nın şu ifadeleri kullandığını belirtti:

"HDP milletvekili Tuma Çelik seçimde birlikte çalışmayı teklif etti. Çocuklarım olduğunu ve aile içi sorunlarım bulunduğunu söyleyip kabul etmedim. Ama Tuma Çelik, ‘Amca kızı, gel bize gidelim, hem kahve içer hem de sorunlarımızı konuşuruz’ dedi. Beni Süryani Federasyonları Başkanı E.T.’nin Mardin Midyat’taki evine götürdü. Evde kahve içtikten sonra bana tecavüz etti. O gün özel günümdü. Salondaki kanepenin üzeri kan lekesi oldu. Çelik’e ‘Seni partiye şikâyet edeceğim’ diye bağırdım. Bana, ‘Ben vekilim, dokunulmazlığım var. Olmadı siyasi hayatım biter, giderim Avrupa’da yaşarım. Eğer duyulursa yöre halkı benim için ‘Erkektir, bir zamparalık yaptı’ derler. Ama sen, eşin ve çocukların insan içine çıkamaz’ dedi.”

D.K. olayı intikal ettirdiği Süryani Federasyonları Başkanı E.T.’nin de olayın duyulmaması için kendisini tehdit ettiğini söylemiş. Bu olay nedeniyle eşinden boşandığını anlatıp “O günden beri nefes alamıyorum” diye konuşmuş.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER