Hepsi lazer ile modelleniyor... Eserler koruma altında!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Paris’in simgesi Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının ardından, olası bir felakete karşı kentteki tarihi eserleri 4 yıldır lazer tarama cihazları ile modelliyor.

Hepsi lazer ile modelleniyor... Eserler koruma altında!

Tarihi yapıların restorasyonunun yapılarak turizme kazandırılması için çalışmalarını sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, son dört yıldır olası deprem ve yangın felaketlerine karşı bu eserleri lazer ölçümleri ile kayıt altına alıyor. Özellikle Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının ardından 850 yıllık bu eserin yeniden inşası gündeme gelirken, aslına uygun bir eser olup olmayacağı da bazı tartışmaları beraberinde getirdi. Tarih boyunca yaşadığı büyük deprem ve yangın felaketleriyle önemli eserlerin tahrip olduğu Bursa'da Büyükşehir Belediyesi olası bir felakette bir daha böyle bir durumla karşılaşmamak için kentteki tarihi mekanları bire bir ölçümleyip, modelleyerek kayıt altına alıyor.

100 MİLYAR NOKTA ÖLÇÜMÜ

Bursa Büyükşehir Belediyesi Harita Şube Müdürlüğü ekipleri, 2015 yılında Türkiye’deki belediyelerde bir ilk olarak yerel lazer tarama cihazı ile ölçümlere başladı. Saniyede 50 bin nokta ölçebilen lazer ölçüm cihazı ile yapıların 3 boyutlu modeli çıkarılırken, İslam âleminin en yüksek mertebedeki 5’inci büyük mabedi kabul edilen 600 yıllık Ulucami’de yapılan 2 milyar nokta ölçümü ile tarihi yapının 3 boyutlu modeli oluşturuldu. Bugüne kadar Ulucami’nin yanı sıra Tarihi Saat Kulesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Tarihi Belediye Binası, İznik Antik Roma Tiyatrosu, Çini Fırınları, Tolon Fabrikası, İznik Surları, İshakpaşa Külliyesi, Yıldırım Beyazıt Camii, 1. Murat Külliyesi, Bitinya Galerileri, Zindan Kapı gibi 40’ın üzerindeki tarihi eserin modellemesi yapılırken, 100 milyar noktanın üzerinde ölçüm yapıldı. Ekipler, ecdat emanetlerinin yanı sıra talepler üzerine sivil mimari örneği yapıların da modellemelerini yapıyor. Böylece Paris’te olduğu gibi bir yangın veya olası bir depremde zarar gören bir eser, milimetrik olarak aslına uygun yeniden inşa edilebilecek.

ESERLER KAYIT ALTINDA 

Bursa’nın Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Cumalıkızık ve Sultan Külliyeleri'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yok olmaya yüz tutmuş eserlerin restore edilerek, ayağa kaldırılması kadar, bu eserlerin aslına uygun olarak geleceğe taşınmasının da büyük önem taşıdığını söyledi. Paris Notre Dame Katedrali’nde olduğu gibi Bursa’nın da tarihte büyük deprem ve yangınlara sahne olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Özellikle 1855 depreminde Bursa neredeyse yerle bir oldu. Birçok tarihi eser ya tahrip oldu ya da tamamen yıkılıp gitti. Yine 1958 yılındaki yangında Tarihi Kapalı Çarşı kül oldu. Benzer bir felaket geçtiğimiz ay Paris’te yaşandı. Yani bu tür felaketler her an olabilir. Bir taraftan bu tür felaketlere karşı tedbir alıyoruz, diğer taraftan da önüne geçemediğimiz bir felaket sonrası zarar gören tarihi eserimizin bire bir aynısını inşa edebilmek için de gerekli ön çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu noktada harita şubemizin yaptığı çalışma tarihe not düşülmesi bakımından çok önemli. Bugüne kadar 40’ın üzerindeki eserimizin birebir modellemesi yapıldı. Hedefimiz kentimizdeki gerek tarihi, gerekse mimari değeri olan tüm eserleri modellemek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER