Heybeliada'da korkutan yangın: Valilikten peş peşe açıklamalar

İstanbul Heybeliada'da orman yangını çıktı. Yangının evlerin yakınında başladı. Müdahele ediliyor

Heybeliada'da korkutan yangın: Valilikten peş peşe açıklamalar

İstanbul Heybeliada'da orman yangını çıktı.

CNN Türk'e bağlanan Adalar Belediye Başkanı Ekrem Gül, "Yazın Adalar'da en büyük kâbusumuz bu bizim. Ege'deki yangınlardan sonra her güne burada yangın olur mu korkusu yaşıyoruz. Tek noktada bir yangın var nedeni henüz bilinmiyor. Çabamız daha fazla bizi üzecek sonuçlar olmadan söndürmek. Rüzgar da etkili. Müdahale başladı. Tüm birimlerle müdahale ediyoruz" dedi.

Gül, yangının yerleşim yerlerine yakın yerde sürdüğünü belirtirken, "Eğer süre çok uzarsa risk var. Kısa sürede söndürebilirsek korkulan olmayacak. Şu an müdahale için 1 helikopter var. İtfaiye araçları arazözler var, gönüllülerimiz var. Olağanüstü bir şey olmazsa bir süre sonra söndürebiliriz" diye konuştu.

"Piknik yapanlar var mı?" sorusuna Gül, "Var" cevabını verirken, "Tüm insanlar canla başla sessizce ağlayarak müdahale etmeye çalışıyor. Rüzgar var. Ama belki bu kadarcık alanda sınırlayarak söndürmeliyiz. Her türlü kuruluştan yardım destek istiyoruz. Havadan müdahale gerekiyor daha fazla büyümemesi için" ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliği'nden Heybeliada'daki yangına ilişkin yapılan açıklamada 3 helikopter ile söndürme çalışmalarının devam ettiği 2 helikopter ile 4 yangın söndürme uçağının olay yerine hareket halinde olduğu aktarıldı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

“Emniyet, İtfaiye ve Orman Harekât Merkezlerinden alınan bilgilere göre; bugün saat 13.15'te Adalar İlçemiz Heybeli ada Kuleli Köşk mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıkmıştır.

Söz konusu bölgeye süratle güvenlik, itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir. Ekiplerimizce; 3 itfaiye, 2 arazöz, 1 toma ile karadan, 3 yangın söndürme helikopteri ile havadan söndürme çalışmalarına devam edilmektedir.

Balıkesir ve Bursa'dan sevk edilen 2 helikopter ile İzmir, Muğla ve Antalya'dan sevk edilen 4 yangın söndürme uçağı ve 2 adet itfaiye aracı adaya hareket halindedir. Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır.”

Yangına havadan ve karadan müdahale aralıksız sürüyor. Heybeliada'ya Kıyı Emniyeti'ne bağlı ekipler de sevk edildi.

KEGM-3 botu, bölgedeki vatandaşların tahliyesini gerçekleştirdi. NENE HATUN gemisi ve KEGM-5 ve KEGM-6 botları da bölgeye yönlendirildi. 

Bu arada, Türk Kızılay, Heybeliada’da bulunan Gençlik Kampı'ndaki öğrencileri tahliye ederek güvenli bölgeye alındığını duyurdu. Kızılay, kamp personeliyle söndürme çalışmalarına destek verdiklerini bildirdi. 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yangın söndürme çalışmalarını koordine etmek üzere Heybeliada'ya gitti. Yerlikaya, saat 14.15 itibarıyla yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının başlatıldığını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER