İBB Meclisi'nden öğrencilerin yüzde 40'lık ulaşım zammından muaf tutulması kabul edildi. İmamoğlu veto edeceğini açıkladı

İBB Meclisi'nde öğrencilerin yüzde 40'lık ulaşım zammından muaf tutulması kabul edildi. Ekrem İmamoğlu ise bunu veto edeceğini açıkladı

İBB Meclisi'nden öğrencilerin yüzde 40'lık ulaşım zammından muaf tutulması kabul edildi. İmamoğlu veto edeceğini açıkladı

İBB Meclis toplantısı, Yenikapı'daki Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, Meclis raporlarının 81 no'lu gündem maddesinde yer alan öğrenci abonman ücretlerinin sübvanse edilmesine yönelik madde tartışıldı.

Madde ile öğrenci abonman ücretinin yüzde 40'lık zamdan muaf tutulmasına karar verildi.

Söz alan İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul'daki öğrencilere, AK Parti ve MHP Meclis üyeleri olarak öncelikle "hayırlı olsun" demek istediğini söyledi.

İBB tarafından ulaşım hizmetlerine getirilen zam çerçevesinde UKOME'de alınan karar kapsamında yüzde 40 zam yapıldığını hatırlatan Göksu, "Cumhur İttifakı meclis üyeleri olarak bu zammın öğrencilerde kullanılmaması için öğrencilerin rahatlıkla ulaşım sağlayabilmesi, okullarına gidebilmesi için en azından öğrenci biletlerinde ve abonman ücretlerinde bunun büyükşehir belediyesi tarafından sübvanse edilmesi için bir teklif verdik." dedi.

Teklifin Cumhur İttifakı meclis üyeleri tarafından kabul edildiğini, CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri tarafından kabul edilmediğini vurgulayan Göksu, şunları kaydetti:

"Yani İstanbul'daki öğrencilerimize selam ediyorum, İBB Meclisi'nden selam ediyorum, bugün AK Parti ve MHP Meclis üyeleri tarafından öğrenci abonman ücretlerinize yüzde 40 indirim gelmiştir. Gün bugün göreceğiz Büyükşehir Belediyesi bunu uygulayacak mı veto mu edecek? Seçimden önce 'toplu ulaşım ücretsiz olacak' sözünün arkasında duracak mı durmayacak mı bugün göreceğiz. Biz İstanbul'un hakkını ve hukukunu koruyan AK Parti ve MHP meclis üyeleri olarak bütün öğrencilerimizin toplu taşıma ücretlerinde yüzde 40'ın İBB tarafından karşılanması teklifimizi verdik. Bugün meclisimizde kararlaştırıldı, hayırlı olsun."

İMAMOĞLU: VETO EDECEĞİM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İBB Meclisi'nde 2021 yılı faaliyet raporunu sunarken meclisten yeni geçen indirim kararı hakkında şunları söyledi:

"Öğrenci indirimi yapacağız dedik seçimden önce. Mazot 6 lirayken, 85 liraya öğrenciye sattığınız kartı, 40 liraya indirdik. Mazot 20 lira olmuş. Şu anda öğrenci kartı 109 liraya çıktı son zamla.

Diyorsunuz ki; ‘78 liraya sat. O zaman sattığın 85 liradan daha ucuza sat.' Bana popülizmden bahseden arkadaşa diyorum ki; Allah akıl versin. Kendi çocuklarınıza gidin, anlatın bunu; size gülerler. Deyin ki; ‘Ey evladım, sevgili kızım, sevgili oğlum. Üniversiteye gidiyorsun. Liseye gidiyorsun. O zaman ortaokula gidiyordun.

Ben sana o zaman, bu kartı 85 liraya satıyordum. Bu arkadaş var ya bu Ekrem İmamoğlu, bunu 40 lira yaptı. Ya o zaman da mazot 6 liraydı. Hatta biz gezmeye gidiyoruz ya, arabamız o zaman 200 liraya doluyordu. Şu anda 600-700 liraya doluyor. Bu adam kalkmış, bir de bunun üstüne yüzde 40 zam yapmış, olmuş 109 lira. Biz, onu 78 liraya indireceğiz.' Sana ne der biliyor musun? ‘Ya baba, anne sen önce git arabana koyduğun mazotun fiyatını indir' der.

4 katına çıkartmışsınız bunu, bir de adama gidip, ‘Bunu 78 lira yap' diyorsunuz. Bütün gençler size güler. Samimiyetsizliğinizi bilir, görür. Evlatlarınıza, çocuklarınıza anlatamazsınız. Tabii ki veto edeceğim. Siz hizmet mi yapmak istiyorsunuz? Gençlere yardımcı mı olmak istiyorsunuz? Bursları 2 katına çıkartın. Öğrenci evlerinde elektriği yüzde 40 indirin."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER