İçişleri Bakanı Soylu'dan özel araçla şehirler arası yolculukla ilgili açıklama

Otobüslerle şehirler arası yolculuğun yasaklanmasından sonra özel araçlar sorusu gündeme gelmişti. Bakan Soylu bu konuda da açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Soylu'dan özel araçla şehirler arası yolculukla ilgili açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerle ilgili açıklamalar yaptı.

Soylu, şehirlerarası otobüs yolculuğunun istisnalar dışında yasaklanmasından sonra özel araçlarla ilgili iddialara da açıklık getirdi.

Soylu şunları söyledi:

- İznin nasıl alınacağı şeklinde ekip kuruldu. Sürekli bir taşınma hali söz konusu. Büyükşehirlerden Anadolu'ya, Anadolu'dan büyükşehirlere. Hastalığın yayılmaması gereken alanlardan en önemlisi bu. 

- Herkesin bulunduğu yerden hareket etmemesi gerekir. Bakanlıklarımızla sürekli bunu söylemekteyiz. İllerimiz giriş ve çıkışlarında özellikle bunları ifade etmeye çalışalım. 

- Özel araçlardaki vatandaşlarımızın ateş derecelerini ve sağlık durumlarını kontrol eden sistemi 81 ilimizin giriş çıkışlarında oluşturduk. Sağlık kontrollerinde ateş, öksürük görüldüğünde, sağlık birimlerimiz de var, onların tavsiyesiyle 14 günlük karantina uygulanacak. 

- Hep beraber sorumlu duyarlı olmalıyız. Vatandaşımıza bugün sabahtan itibaren hareketliliği takip ettik. Sahil kenarları, şehirler arası yolculuğu, toplu taşımayı. Toplu taşımada yüzde 90'ların üzerinde bir azalma var.

- Vatandaşlarımıza özellikle teşekkür ederim. Hükümetimizin aldığı kararlara uyduğunu gördük. 

- Gençlerimiz ne olursunuz yaşınıza gençliğinize güvenmeyiniz. Taşıyıcı olmak da büyük bir tehlikedir. Yarın sevdiklerimizi kucaklamak istiyorsak, onlara bugün mesafeli olalım. Sosyal mesafe kuralını uygulayalım. Kendi izolasyon çalışmamızı kuralım. Kurallara uyarsak bunu başarabilecek güçteyiz. 

- Çalışanlar elbetteki çalışmalarına devam edecektir. Sağlık sisteminin ayakta kalması lazım. Bütün çalışma arkadaşlarımıza, tüm emekçilerimize işçilerimize tekrar teşekkür ediyorum. Kurallara uyarak bunu başarabileceğimize inanıyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER