İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Dünyanın neresinde böyle bir şey var!

İçişleri Bakanı Süleyman Boylu, 'Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin (EKDS) tanıtımı programında açıklamalarda bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Dünyanın neresinde böyle bir şey var!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da bir otelde düzenlenen EKDS’nin tanıtım programına katıldı. 

Soylu, video konferans ile sistemin pilot olarak uygulanan Ziraat Bankası şubesi, Yenimahalle Tapu Müdürlüğü ile Ankara 12’nci Noterliğine bağlandı, bilgi aldı.

Soylu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

- Yeni kimlik kartı ve parmak iziyle kimlik doğrulama gerçekleşecek, usulsüzlüklerin de önüne geçilecek. Proje bütçeye de katkı sunacak. 

- Dünyanın neresinde ‘patates hat’ diye bir şey var, farklı kimliklerle alınan hatlar var? Bu birilerini üzecektir; ama hakkaniyeti sağlam bir hale getirecektir. Birilerinin yerine ÖSYM sınavlarına girdiler. Birilerinin yerine başka sınavlara girmenin de önüne geçecek sistem.

- Dijital dönüşüm alanındaki çalışmalarla, pasaport, sürücü belgesi ve kimlik kartları tek bir nokta olarak nüfus müdürlüklerinden veriliyor. ‘Üçü bir yerde’ projesi, yürütülen önemli çalışmalar arasında. 

- Uygulama kapsamında 65,4 milyon kimlik kartı, 12,4 milyon sürücü belgesi ile 5,7 milyon pasaport teslim edildi. Yeni nesil kimlik kartlarına ehliyetler aktarılabiliyor. 

- Eylül 2020’de başlayan proje kapsamında 1 milyon 563 bin kişi sürücü belgesini kimlik kartına yükledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER