İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Hesabı sorulmayacak mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan'ın mültecilere karşı insanlık dışı davranışları bir video ile paylaşarak tepki gösterdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Hesabı sorulmayacak mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından bir video paylaşarak, Yunanistan'ın mültecilere gösterdiği işkence ve insanlık dışı muamelelere sert tepki gösterdi. 

Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson'u etiketleyerek bir video paylaşan Bakan Soylu, "Sayın Ylva Johansson, Yunanistan’ın işkence ve insanlık dışı muameleleri artık cinayete dönüşüyor. Frontex’in görmezden geldiği bu cinayetlerin hesabı Yunanistan’dan sorulmayacak mı?" ifadelerini kullandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

19 Aralık 2020 tarihinde saat 07.10’da İzmir ili Foça ilçesi Aslan burnu açıklarında 3 adet can salı içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisinin alınması üzerine olay mahalline derhal 2 Sahil Güvenlik Botu görevlendirilmiştir.

Başlatılan arama kurtarma faaliyeti neticesinde toplam 31 düzensiz göçmen kurtarılmıştır. Kurtarılan göçmenler tarafından Yunanistan unsurlarınca darp edildikleri, değerli eşyalarının alındığı ve Türk karasularına geri bırakılmak üzere can sallarına bindirildikleri esnada patlayan bir can salından 5 kişinin denize düştüğü, düşen 5 kişiden 2’sinin canlı olarak denizden alındığı, 3’ünün hayatını kaybettiği, hayatını kaybeden 3 düzensiz göçmenin ayrı bir bota bindirilerek götürüldüğü ifade edilmiştir.

Olayla ilgili Foça Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli tahkikat başlatılmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER