İHA'lar yangınla mücadele için de 7/24 devrede

Orman Genel Müdürlüğü, 9 insansız hava aracı ile yangınları takip ederek sahadaki ekiplere anlık veri sağlıyor. İHA'lar orman yangınların genel gidişatının görülmesi ve ısı noktalarının tespiti ile müdahale yerlerinin belirlenmesi açısından önemli rol oynayıp, ulaşılan bilgiler çerçevesinde nokta atışı ile yangınlara müdahale ediyor.

İHA'lar yangınla mücadele için de 7/24 devrede

Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki orman yangınlarını söndürme çalışmaları 7'nci günde de devam ediyor. Alevleri söndürmek için başta itfaiye ekipleri olmak üzere büyük bir mücadele veriliyor.

Yangınlarla mücadelede, insansız hava araçları da önemli bir görev üstleniyor. Farklı noktalarda çıkan orman yangınlarıyla amansız bir mücadele veriyor. Bu mücadelede önemli rol oynayan insansız hava araçları (İHA), alevlere "nokta atışı" ile müdahale ederek söndürme çalışmalarında oldukça önemli rol oynuyor.

İHA'LAR 7 GÜN 24 SAAT HİZMETTE

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), orman yangınlarıyla mücadele kapsamında tespit, müdahale ve söndürme süresini kısaltmak için son teknolojik imkanlar kullanıyor.

Yangın söndürme filosundaki İHA'lar aracılığıyla İstanbul'dan Hatay'a yaklaşık 1650 kilometrelik, yangına birinci derecede hassas alanlar ve KKTC ormanları gözetleniyor.

İHA'larla geniş gözetlemeler yapılarak hem yangının boyutu daha hızlı tespit ediliyor hem de söndürme esnasında bu araçlardan elde edilen bilgilerle nokta atışı müdahale yapılabiliyor. Özellikle gece yangınların genel gidişatının görülmesi, ısı noktalarının tespiti ve müdahale yerlerinin daha net belirlenebilmesi, alevlerin daha geniş sahalara yayılmasının önüne geçiyor.

Yangınların yoğun görüldüğü dönemde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veren İHA'lar aracılığıyla sahadan alınan görüntüler, OGM Yangın Yönetim Merkezi'nde anlık takip ediliyor.

YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ 12 DAKİKA

İHA'ların ilettiği görüntüler, internet ağı üzerinden bilgisayara aktarılıyor. İdare envanterindeki Araç Takip Sistemi'ne entegre edilmiş, ormanlık alan ve su kaynakları gibi raster ve vektörel verilerin yer aldığı harita sisteminin de bulunduğu bilgisayar üzerinden arazöz, iş makinesi, ilk müdahale aracı, uçak ve helikopter gibi araçlar da dahil olmak üzere çalışmalar görüntüleniyor.

İHA görüntüleri üzerinden görüntü işleme ve yapay zeka ile yangın tespiti yapılabilirken alarm üretilerek kısa mesajla uyarı veriliyor. İHA görüntüsündeki termal ısı kaynakları tespit edilerek, o noktaların coğrafi koordinatları ve arasındaki alan hesaplanıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER