İran'dan, Rusya'nın olmadığı Türkiye-İran-Suriye ortak zirve teklifi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan telefonda görüştü. İkilinin görüşmesinde İdlib meselesi ele alınırken Cumhurbaşkanı Ruhani, Rusya'sız Türkiye-İran-Suriye ortak zirve teklifinde bulundu

İran'dan, Rusya'nın olmadığı Türkiye-İran-Suriye ortak zirve teklifi

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ruhani bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde söz konusu teklifi kendisine iletti. Ruhani, görüşmede, "Suriye toprak bütünlüğünün korunması, teröristlerin kökünün kurutulması, masum insanların canının korunması ve İdlib meselesinin süratle çözülmesiyle ilgili ilkesel anlaşmalarımız doğrultusunda bu toplantıda görüş ayrılıkları bertaraf edilebilir." ifadelerini kullandı. 

Gerginliğin artması kimsenin yararına olmaz

İran Cumhurbaşkanı, Astana sürecindeki Türkiye-İran-Rusya iş birliğinin özel bir öneme sahip olduğunu belirterek bununla ilgili Tahran'da yapılacak zirveye hazır olduklarını söyledi.

Astana sürecini bölgenin güvenliği için önemli bir kazanım olarak nitelendiren Ruhani, gerginliğin artmasının kimsenin yararına olmayacağını aktardı.

Ruhani ayrıca bölge ülkelerinin yeni tip koronavirüsle mücadele için iş birliği yapması gerektiğini dile getirerek Türkiye ile İran arasındaki sağlık protokollerinin uygulanmasının vatandaşların geliş gidişi ve ticari alışverişin kolaylaştırılmasına zemin hazırlayacağını kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ankaralı
Ankaralı - 9 ay Önce

Ulan iki yüzlü utanmaz adam. Bunu 8-9 sene önce yapacaktınız ki bir işe yarasaydı. Elbette söylediklerin mantıklı. Ama 1 milyon sivilin öldürülmesinde, sizin devletinizin de o kanlarda kanı var. Afganistan ve Irak işgalinde Amerika'ya yardım ettiğinizi eski cumhurbaşkanınız
Mahmud Ahmedinejad bizzat söylemedi mi?

SIRADAKİ HABER